Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Solidarna odpowiedzialność dłużników.
Według przepisów Kodeksu cywilnego, odpowiedzialność solidarna dłużników zachodzi wtedy, gdy kilku dłużników jest zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Wszyscy dłużnicy solidarni pozostają jednak zobowiązani względem wierzyciela, aż do momentu jego zupełnego zaspokojenia. Za przykład odpowiedzialności solidarnej dłużników można podać wspólników spółki cywilnej, którzy odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.
Odpowiedzialność solidarna dłużników powstaje tylko w przypadkach przewidzianych przepisami prawa albo na mocy dokonanej między stronami czynności prawnej (zawartej umowy przewidującej odpowiedzialność solidarną dłużników). Taki sposób regulacji odpowiedzialności kilku dłużników jest bardzo korzystny dla wierzyciela, z uwagi na fakt, że może on żądać spełnienia świadczenia od wybranego przez siebie dłużnika, gdyż każdy ze współdłużników jest odpowiedzialny za cały wspólny dług.
Dłużnik, który spełnił świadczenie, posiada roszczenie regresowe względem współdłużników. Zasady rozliczeń pomiędzy współdłużnikami powinny wynikać przede wszystkim z zawartej między nimi umowy lecz w przypadku jej braku, dłużnik, który świadczenie spełnił ma prawo żądać jego zwrotu od pozostałych współdłużników w częściach równych.
Katarzyna Basista
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.