Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Sprzeciw od nakazu zapłaty - na co zwrócić uwagę?
Sprzeciw od nakazu zapłaty stanowi odpowiedź na nakaz zapłaty, wydany w postępowaniu upominawczym lub w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Zgodnie z prawem, termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty wynosi 14 dni, zaś skutkiem jego nie wniesienia w powyższym terminie jest uprawomocnienie się wyroku i konieczność opłacenia kwoty określonej w treści nakazu zapłaty.
Pismo w przedmiocie sprzeciwu od nakazu zapłaty wnosi się do sądu, który wydał nakaz, a w sytuacji, gdy nakaz został wydany przez referendarza sądowego - do sądu, przed którym wytoczono powództwo. Istotne jest wyraźne wskazanie, czy nakaz zostaje zaskarżony w całości czy też w części, przedstawienie zarzutów, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, a także pozostałych zarzutów przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkich okoliczności faktycznych i dowodów na ich potwierdzenie.
Zgodnie z właściwym w tym zakresie artykułem Kodeksu postępowania cywilnego, okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe nie zgłoszone w pozwie, odpowiedzi na pozew, na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawę lub w sprzeciwie od wyroku zaocznego mogą być rozpoznawane tylko wtedy, gdy strona wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później. Ponadto Kodeks postępowania cywilnego stanowi, że sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów, jednak w sprzeciwie pozwany powinien przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy.
Prawidłowe wniesienie sprzeciwu powoduje, że nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę. Nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem. Sprzeciw jednego tylko ze współpozwanych o to samo roszczenie oraz co do jednego lub niektórych uwzględnionych roszczeń powoduje utratę mocy nakazu jedynie co do nich. Z kolei w razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu w postępowaniu elektronicznym, nakaz zapłaty traci moc w całości, a sąd przekazuje sprawę do sądu według właściwości ogólnej tzn. do Sądu właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby pozwanego.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.