Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Unieważnienie małżeństwa.
Małżeństwo zostaje zawarte na skutek zgodnych oświadczeń woli osób wstępujących w związek małżeński, czyli nupturientów, jednak nie można pomijać znaczenia szczególnych wymagań, jakie osoby te muszą spełnić, aby małżeństwo było ważnie zawarte. W przeciwnym wypadku związek może podlegać sądowemu unieważnieniu. Polskie prawo nie przewiduje nieważności małżeństwa z mocy prawa, więc mimo istnienia przesłanek jego unieważnienia, dopóki nie zostanie ono orzeczone przez sąd – traktowane jest ono jako ważne.
Pierwszą grupą przesłanek przemawiających za unieważnieniem małżeństwa są tzw. przeszkody małżeńskie, czyli okoliczności wyłączające jego zawarcie. Należy do nich np. wiek – małżeństwa nie mogą zawrzeć osoby poniżej 18 roku życia, chociaż w odniesieniu do kobiety możliwe jest jednak wstąpienie przez nią w związek małżeński za zezwoleniem sądu opiekuńczego. Związku małżeńskiego nie może również zawrzeć osoba ubezwłasnowolniona całkowicie albo dotknięta chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym. Małżeństwo niemożliwe jest także między krewnymi ani powinowatymi – dotyczy to tak samo osób pozostających ze sobą w stosunku przysposobienia. Bigamia także stanowi przeszkodę małżeńską. Należy jednak wskazać, że o ile przeszkoda ubezwłasnowolnienia całkowitego, pokrewieństwa oraz bigamii są przeszkodami bezwzględnymi, to przeszkoda wieku, choroby psychicznej i powinowactwa mogą zostać usunięte.
Kolejną grupą okoliczności dających podstawę do unieważnienia małżeństwa są wadliwości w zakresie składanych przy wstępowaniu w związek oświadczeń woli. Osoba oświadczająca powinna mieć świadomość tego, że wyraża swoją wolę, nie może być w błędzie co do tożsamości osoby, z którą chce zawrzeć małżeństwo i nie może przy tym działać pod wpływem groźby, która wymuszałaby na niej oświadczenie woli danej treści. W przypadku, gdy tak nie było, małżeństwo może zostać z tych przyczyn unieważnione.
Ze względu na fakt, że małżeństwo może być także zawarte przez pełnomocnika, uchybienia w udzieleniu pełnomocnictwa do zawarcia małżeństwa także należy uznać za okoliczności przemawiające za możnością jego unieważnienia. Uchybieniem takim może być przykładowo brak zgody sądu na złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez pełnomocnika, odwołanie pełnomocnictwa lub jego nieważność.
Mimo istnienia powyższych przesłanek unieważnienia małżeństwa w momencie jego zawarcia, małżeństwo może ulec konwalidacji, gdy okoliczność, ze względu na którą małżeństwo było zakazane, ustała. Wówczas, nie można żądać unieważnienia małżeństwa, jeśli przy przeszkodzie wieku - małżonek osiągnął przepisany wiek przed wytoczeniem powództwa, przy ubezwłasnowolnieniu - zostało ono uchylone, przy przysposobieniu - ustał ten stosunek, przy bigamii – poprzednie małżeństwo zostało unieważnione lub ustało, a z kolei w przypadku niedostatków pełnomocnictwa do zawarcia małżeństwa – małżonkowie podjęli wspólne pożycie.
Warto mieć na uwadze, iż możliwość unieważnienia nie jest nieograniczona w czasie. Małżeństwo w żadnym wypadku nie może być unieważnione z powodu wady oświadczenia woli po upływie 3 lat od jego zawarcia, a wytoczenie powództwa w przedmiocie unieważnienia jest możliwe jedynie w przeciągu 6 miesięcy od ustania stanu wyłączającego świadome wyrażenie woli lub od wykrycia błędu, czy ustania stanu obawy wywołanej groźbą. Co więcej, zasadą jest, że poza przeszkodą w postaci pokrewieństwa i bigamii, nie można żądać unieważnienia małżeństwa po jego ustaniu. Wyjątkiem od wspomnianej zasady jest także przypadek, kiedy małżeństwo ustało z przyczyny śmierci jednego z małżonków, jeśli śmierć nastąpiła już po wytoczeniu powództwa o unieważnienie.
Jeśli chodzi o skutki unieważnienia małżeństwa, następują one z mocą wsteczną, co oznacza, że małżeństwo uważane jest za w ogóle niezawarte. Konsekwencją tego stanu jest powrót do poprzednich nazwisk oraz ustanie stosunku powinowactwa. Skutek ten nie dotyczy jednak wspólnych dzieci i stosunków majątkowych – dzieci bowiem traktowane są jako pochodzące z małżeństwa, a między osobami, których małżeństwo zostało unieważnione w dalszym ciągu istnieje obowiązek alimentacyjny i mają do nich odniesienie konsekwencje wspólności małżeńskiej, rodzące konieczność podziału majątku wspólnego. Są to zatem skutki tożsame ze skutkami rozwodu.
Jak widać, mimo wyraźnych odmienności, zarówno co do celu jak i skutków, unieważnienie małżeństwa wykazuje też pewne podobieństwa do rozwodu. Co prawda w orzeczeniu unieważniającym małżeństwo, sąd wskazuje, który małżonek zawarł małżeństwo w złej wierze – co wydaje się odchodzić od pojęcia zawinienia, to jednak małżonek taki traktowany jest w sferze prawnej tak samo jak małżonek winny rozkładu pożycia małżeńskiego.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.