Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Usprawiedliwianie nieobecności w pracy
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy może prowadzić do ukarania pracownika łącznie ze zwolnieniem dyscyplinarnym. Warto zatem wiedzieć kiedy, jak i w jakim terminie należy zawiadomić o tym pracodawcę.
Pracownik ma obowiązek zawiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności i planowanej dacie powrotu niezwłocznie, jednakże nie później niż w ciągu 2 dni. Przekroczenie dwudniowego terminu nie jest jeszcze powodem do zwolnienia pracownika, może jednak skutkować odpowiedzialnością porządkową i uprawnieniem pracodawcy do wymierzenia kary upomnienia bądź nagany. Nie powinien jednak tego robić, gdy niedotrzymanie terminu jest usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami. Może to być zwłaszcza obłożna choroba połączona z brakiem lub nieobecnością domowników. Po ustaniu tych przyczyn również obowiązuje dwudniowy termin do zawiadomienia o nieobecności. Aby przyczyna nieobecności w pracy była usprawiedliwiona musi być przewidziana w rozporządzeniu w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy, jako uniemożliwiająca pracownikowi stawienie się do pracy i jej świadczenie. Najczęstszą przyczyną nieobecności jest choroba pracownika, która musi być potwierdzona zwolnieniem lekarskim.
Aby ułatwić pracownikowi zawiadomienie pracodawcy o przyczynie nieobecności, prawodawca dopuścił zawiadomienie osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową.
Weronika Komsta
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.