Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Warunki socjalne i higieniczne dla pracowników budowlanych.
Łagodna zima sprzyja inwestycjom budowlanym. Praca trwają niemal na każdym placu budowy. A jakie warunki socjalne i higieniczne powinni mieć zapewnione budowlańcy?
Na terenie budowy pracodawca urządza wydzielone pomieszczenia szatni na odzież roboczą i ochronną, umywalnię, jadalnię, suszarnię i ustępy. Tam gdzie roboty budowlane wykonuje więcej niż 20 pracujących, szatnia i jadalnia muszą być w odrębnych pomieszczeniach. Pracownicy mają mieć zapewnione dwudzielne szafki na odzież roboczą i własną. Dopuszczalne jest korzystanie z istniejących na terenie budowy pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych inwestora, jeżeli oczywiście przewiduje to zawarta umowa.
W przypadku usytuowania pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w kontenerach, dopuszcza się niższą wysokość tych pomieszczeń niż 2,5 m, które przewiduje ustawa o BHP. Dopuszcza się stosowanie ławek w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych jako miejsc siedzących, jeżeli są one trwale przytwierdzone do podłoża. Jadalnie urządzane na budowie powinny umożliwiać spożywanie posiłków własnych i wydawania napojów. Palenie tytoniu może odbywać się wyłącznie na otwartej przestrzeni lub w specjalnie do tego celu przystosowanym pomieszczeniu (palarni). Jeżeli wymaga tego bezpieczeństwo lub ochrona zdrowia osób wykonujących roboty budowlane, albo gdy wynika to z rodzaju wykonywanych robót, należy zapewnić osobom wykonującym takie roboty pomieszczenia do odpoczynku lub pomieszczenia mieszkalne. Wyposaża się je w odpowiednią do liczby zatrudnionych osób liczbę stołów i krzeseł z oparciami. Pomieszczenia mieszkalne powinny posiadać wyposażenie sanitarne, jadalnię, pomieszczenie do odpoczynku, łóżka, szafki kuchenne, stoły i krzesła z oparciami, stosownie do liczby osób. W innych przypadkach dopuszczalne są inne miejsca, wykorzystywane podczas przerw w pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić dostateczną ilość wody zdatnej do picia. Do umywalek powinna być doprowadzona woda bieżąca - ciepła i zimna. Przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni lub w nie ogrzewanych pomieszczeniach należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsc pracy pomieszczenia umożliwiające im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. Pomieszczenia te powinny być zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków. W pomieszczeniach do ogrzewania się pracowników powinna być zapewniona temperatura co najmniej 16°C .W razie gdy ze względu na rodzaje prac wykonywanych na otwartej przestrzeni w okresie zimowym nie jest możliwe zapewnienie takich pomieszczeń, należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsca ich pracy odpowiednio urządzone źródła ciepła.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.