Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Wszystko co powinieneś wiedzieć o urlopie wypoczynkowym.
Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Nie można zrzec się prawa do urlopu. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracodawca może ustalić plan urlopów, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Jak obliczyć wymiar urlopu?
Pracownik podejmujący pierwszą pracę uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 tj. 1 dzień za każdy miesiąc pracy. W kolejnym roku kalendarzowym pracownik uzyskuje już prawo do urlopu w wymiarze 20 dni. Kiedy przepracuje łącznie ponad 10 lat uzyska łącznie 26 dni urlopu do wykorzystania w roku kalendarzowym. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
- zasadniczej szkoły zawodowej, czas trwania nauki, nie więcej niż 3 lata,
- średniej szkoły zawodowej, czas trwania nauki, nie więcej niż 5 lat,
- średniej szkoły zawodowej 5 lat,
- średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
- szkoły policealnej - 6 lat,
- szkoły wyższej - 8 lat.
Okresy nauki nie podlegają sumowaniu.
Osoba, która ukończyła studia wyższe i ma udokumentowane ponad dwa lata pracy uzyskuje już prawo do maksymalnego 26 dniowego urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.
Urlop a niepełny etat
Osobom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje urlop proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. W związku z tym osoba zatrudniona na ¼ etatu, jeśli jej staż pracy nie przekracza 10 lat, ma prawo do urlopu obliczanego w następujący sposób: 1/4 x 20 dni = 5 dni. Osoba zatrudniona na ¼ etatu uprawniona jest do urlopu w wymiarze 5 dni. Jeśli z powyższego obliczenia uzyskamy niepełny dzień urlopu, zaokrąglamy go w górę do pełnego dnia.
Ustanie stosunku pracy a urlop
W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. U kolejnego pracodawcy proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego. Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy wykorzystał urlop w wymiarze wyższym, u kolejnego pracodawcy będzie przysługiwał urlop w odpowiednio niższym wymiarze.
Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym
Urlop wypoczynkowy przysługuje także pracownikowi powracającemu do pracy po trwającym co najmniej 1 miesiąc urlopie bezpłatnym, urlopie wychowawczym. Wymiar urlopu ulegnie jednak proporcjonalnemu zmniejszeniu. Na wniosek matki lub ojca wychowujących dziecko, udziela się im urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jeśli z niego korzystali. W tym wypadku urlop należy się w pełnym wymiarze.
Odwołane wakacje? Może spróbować przesunąć urlop.
Jesteś pilnie potrzebny w pracy? Pracodawca może przesunąć Twój urlop
Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Pracodawca jest wówczas zobowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika
w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.
Kiedy pracodawca musi zgodzić się na przesunięcie Twojego urlopu?
Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu choroby czy urlopu macierzyńskiego, pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy. To samo prawo będzie przysługiwało pracownikowi gdy rozchoruje się w trakcie już odbywanego urlopu. Jeśli urlop zostanie przerwany, a pracownik dostarczy pracodawcy zwolnienie lekarskie, pracodawca będzie musiał dalszy urlop pracownika przesunąć.
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. W innym wypadku, urlop niewykorzystany w poprzednim roku kalendarzowym należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku.
Wynagrodzenie w czasie urlopu
Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu a w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.