Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Wszystko o klubach dziecięcych.
Klub dziecięcy, jako jedna z form opieki na małymi dziećmi, zapewniać ma opiekę zbliżoną do warunków domowych. Trzeba przyznać, iż od 2011 roku, a więc od momentu wejścia w życie ustawy dotyczącej żłobków i klubów dziecięcych, powstaje ich bardzo wiele.
Klub dziecięcy prowadzić mogą osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Należy przy tym pamiętać, iż prowadzenie komentowanej działalności wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.
Wymagania lokalowe i sanitarne
W lokalu, w którym prowadzony będzie żłobek lub klub dziecięcy, bezpieczne i higieniczne warunki dla dzieci potwierdza komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej oraz właściwy państwowy inspektor sanitarny. Lokal musi spełniać wymagania techniczno-budowlane oraz przepisy o ochronie przeciwpożarowej dla kategorii zagrożenia ludzi ZL II lub wymagania uzgodnione z właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.
Minimalne wymogi
Dopuszczalne będzie odstąpienie od powyższych wymogów jeżeli lokal jest przeznaczony dla nie więcej niż 15 dzieci i znajduje się on na parterze budynku wykonanego z elementów nierozprzestrzeniających ognia, posiada co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz (jednym z nich są drzwi wyjściowe z lokalu, a drugim inne drzwi lub okno umożliwiające bezpośrednie wyjście na zewnątrz) oraz jest wyposażony w trudno zapalne wykładziny podłogowe i inne stałe elementy wyposażenia i wystroju wnętrz, a także gaśnicę proszkową ABC 4 kg.
Wielkość lokalu
Powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci wynosi co najmniej 16 m2. Przy grupie powyżej 5 dzieci powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko, z tym że powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2 m2 (jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie), lub 2,5 m2 (jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin). Przyjmując, że zamierzamy utworzyć 10 lub 15 osobową grupę dzieci, których pobyt może przekraczać 5 godzin, będziemy potrzebowali pomieszczenie o wielkości odpowiednio co najmniej 28,5 m2 lub 41 m2. Wysokość pomieszczeń przeznaczonych na pobyt dzieci wynosi co najmniej 2,5 m. W lokalu, co oczywiste, musi być zapewnione utrzymanie czystości i porządku, okresowych remontów i konserwacji. W toalecie podłoga i ściany muszą być wykonane tak, aby łatwo można było utrzymać w nich czystość. Do wysokości co najmniej 2m muszą być położone materiały zmywalne, nienasiąkliwe i odporne na działanie wilgoci, nietoksyczne i odporne na działanie środków dezynfekcyjnych. Pościel i leżaki muszą być wyraźnie oznakowane, przypisane do konkretnego dziecka i odpowiednio przechowywane, tak aby zapobiec przenoszeniu się zakażeń. Na grzejnikach centralnego ogrzewania muszą znajdować się osłony ochraniające przed bezpośrednim kontaktem z elementem grzejnym. Wymagana temperatura to co najmniej 20°C.
Potrzebne jest także stanowisko do przewijania dzieci, miejsce do przechowywania sprzętu i środków utrzymania czystości (zabezpieczone przed dostępem dzieci), miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej (szatnia). Przy doborze wyposażenia należy pamiętać o atestach lub certyfikatach. Zabawki musza być bezpieczne i łatwe w utrzymaniu ich czystości oraz posiadać oznakowanie CE. W pomieszczeniu, gdzie przebywają dzieci musi istnieć możliwość otwarcia przynajmniej połowy okien. Oświetlenie powinno spełniać parametry zgodne z Polską Normą. W lokalu musi znajdować się apteczka wyposażona w podstawowe środki opatrunkowe. Dla klubu dziecięcego wystarczy jedno pomieszczenie z możliwością higienicznego spożywania posiłków oraz odpoczynku.
Dotacje z gminy na prywatny żłobek
Podmioty prowadzące żłobek mogą otrzymać na każde dziecko objęte opieką w żłobku dotację celową z budżetu gminy na takich samych zasadach, jak żłobek publiczny. Wysokość i zasady jej ustalania określa rada gminy w drodze uchwały, ale wydanie uchwały nie jest obligatoryjne. Gmina może określić warunki, których spełnienie jest konieczne w celu otrzymania dotacji. O przyznaniu dotacji rozstrzyga otwarty konkurs ofert. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje wpisu do rejestru żłobków na podstawie złożonego wniosku i dołączonych oświadczeń. Przed dokonaniem wpisu wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje wizytacji lokalu w trakcie której może żądać przedstawienia do wglądu stosownych dokumentów. Dotacja może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych i być przeznaczona na budowę, adaptację, wyposażenie lokalu i budynku.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.