Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Wypowiedzenie zmieniające
Instytucja wypowiedzenia zmieniającego daje pracodawcy możliwość zmiany warunków pracy i płacy bez rozwiązywania umowy i zawierania nowej. W przypadku gdy takiej zmiany chce dokonać pracownik musi doprowadzić do rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy i nawiązania nowego.
Proces związany z wypowiedzeniem zmieniającym związany jest z dwoma etapami. Pierwszym z nich jest zaproponowanie na piśmie nowych warunków pracy lub płacy. Wypowiedzenie zmieniające bez zaproponowania nowych warunków jest bezskuteczne. W wypowiedzeniu zmieniającym należy podać przyczyny wypowiedzenia zmieniającego, które muszą być skonkretyzowane - nie ogólnikowe, a przy tym uzasadnione, prawdziwe i zrozumiałe dla pracownika.
Kolejny etap jest zależny od reakcji pracownika z jaką spotka się wypowiedzenie zmieniające. W przypadku odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków, umowa rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na warunki. Wypowiedzenie zmieniające musi zawierać takie pouczenie, w razie jego braku, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Kodeks nie stawia określonego wymogu formy oświadczenia pracownika. Oznacza to, że jeżeli pracownik wyraża zgodę na zaproponowane mu warunki, nie ma konieczności wyrażania odrębnego oświadczenia, a wypowiedzenie uważa się za dokonane, ale po upływie okresu wypowiedzenia a nie od razu.
Warto podkreślić, że strony mogą umownie wyłączyć stosowanie przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli jest to korzystne dla pracownika.
Pracodawca nie musi wypowiadać dotychczasowych warunków pracy lub płacy w sytuacji powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada jego kwalifikacjom. W takiej sytuacji pracodawca nie ma konieczności dokonywania zmian w treści umowy o pracę. Powierzenie takiej pracy nie wymaga również zachowania formy pisemnej.
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.