Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Wypowiedzenie zmieniające, czyli co?
Termin „wypowiedzenie zmieniające” jest stosunkowo powszechnie używany w języku potocznym, aczkolwiek nie wszyscy zdają sobie sprawę czego tak naprawdę dotyczy i jaka jest jego funkcja.
Na wstępie należy stwierdzić, że ustawodawca nie posługuje się tym pojęciem. W języku prawnym funkcjonuje bowiem sformułowanie – wypowiedzenie warunków pracy i płacy.
Generalnie prawo pracy przewiduje dwie formy zmiany dotychczasowych warunków zatrudnienia bez konieczności formalnego zakończenia stosunku pracy i podpisania nowej umowy. Jedną z nich jest właśnie wypowiedzenie zmieniające, drugą jest porozumienie zmieniające przyjmujące formę aneksu do aktualnie obowiązującej umowy o pracę.
Zgodnie z postanowieniami kodeksu pracy, przez wypowiedzenie zmieniające należy rozumieć jednostronną czynność dokonywaną przez pracodawcę w stosunku do pracownika, którego celem jest, jak sama nazwa wskazuje modyfikacja dotychczasowych warunków zatrudnienia obowiązujących na podstawie umowy o pracę. W praktyce na omawianą instytucję składają się dwa oświadczenia pracodawcy. Pierwsze, w przedmiocie wypowiedzenia dotychczasowych zasad zatrudnienia oraz drugie, zawierające propozycję nowych warunków pracy.
W drodze tego szczególnego rodzaju wypowiedzenia, pracodawca zmierzający do redukcji kosztów, obniżenia wynagrodzenia czy też nałożenia dodatkowych obowiązków na pracowników, daje im możliwość akceptacji nowych i jednocześnie gorszych warunków zatrudnienia oraz podjęcia się wykonywania pracy na nowych zasadach z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Nowe warunki pracy powinny być każdorazowo przedstawione na piśmie.
Należy jednak mieć na uwadze, że o ile podstawowym celem wypowiedzenia zmieniającego jest modyfikacja warunków zatrudnienia, o tyle w przypadku odrzucenia przez pracownika nowych zasad pracy skutkować ono będzie osiągnięciem celu alternatywnego (ewentualnego) w postaci przekształcenia się wypowiedzenia zmieniającego w wypowiedzenie definitywne.
W konsekwencji doprowadzi to do rozwiązania stosunku pracy z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.
Damian Opalski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.