Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Wyraziłeś zgodę na warunki regulaminu…nie jesteś nimi związany. Klauzule niedozwolone.
Pracownia złotnicza z Rzeszowa, sklep dla plastyków z Krakowa, sklep muzyczny z Gdańska i inni przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż w sklepach internetowych zastrzegali w swoich regulaminach sprzedaży, że mimo dołożenia wszelkich starań nie gwarantują, że publikowane przez nich na stronie internetowej sklepu dane produktów, przez co należy rozumieć również zdjęcia, nie zawierają uchybień lub błędów, które nie mogą jednak być podstawą do roszczeń.
Powyższe postanowienie przedsiębiorcy stosują powszechnie. Przyczyna może wydawać się błaha. Zakładający sklep internetowy przedsiębiorca nie zdaje sobie często sprawy, że czerpiąc inspirację z cudzego regulaminu naraża się tym samym na powielanie cudzych błędów, a błędy te bywają bardzo kosztowne. Innym często powielanym zapisem jest postanowienie, zgodnie z którym reklamacja dotycząca uszkodzeń mechanicznych towaru powstałych w trakcie transportu będzie uwzględniana jedynie w przypadku sprawdzenia towaru przez klienta w chwili jego odbioru w obecności kuriera. Regularnie w regulaminach pojawia się również informacja, że kupując towar, kupujący jednocześnie wyraża zgodę na otrzymanie informacji handlowej drogą elektroniczną. Podkreślić należy, iż nie ma żadnych podstaw, aby wola zawarcia umowy kupna była uwarunkowana od złożenia przez konsumenta oświadczenia o wyrażeniu zgody na przesyłanie do niego w przyszłości informacji handlowych.
Podane powyżej postanowienia regulaminu czy też wzorca umowy nie tylko są sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa i narażają przedsiębiorcę na kary finansowe, ale przede wszystkim nie wiążą konsumenta. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy, czyli stanowią niedozwolone postanowienia umowne. Sprawy o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone rozpatruje Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.