Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Za dużo punktów karnych? Idź na szkolenie!
Każdy kierowca, naruszając przepisy ruchu drogowego otrzymuje punkty karne oraz zostaje wpisany do prowadzonej przez Komendą Wojewódzką Policji ewidencji. Zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym, jeśli w ciągu jednego roku, ilość punktów karnych posiadanych przez jednego kierowcę przekroczy 24, a w przypadku tzw. kierowcy młodego, posiadającego prawo jazdy mniej niż rok, ilość posiadanych przez kierowcę punktów karnych przekroczy 20 – takiemu kierowcy prawo jazdy zostaje zatrzymane, a on sam zostaje skierowany na ponowny egzamin teoretyczny oraz praktyczny, którego pozytywny wynik przesądzi o tym, czy będzie on miał uprawnienia do kierowania pojazdami, czy też nie.
Art. 130 ust. 3 ustawy prawo o ruchu drogowym stanowi jednak, że kierowca wpisany do ewidencji, może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Warto mieć na uwadze, że nie dotyczy to kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. Warunki tego szkolenia określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi zasady ruchu drogowego z dnia 24 kwietnia 2012 r. Stosownie do jego treści, szkolenie organizuje dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Jest ono jednorazowe i polega na spotkaniu kierowcy z funkcjonariuszem Policji oraz psychologiem. Prowadzi się je w formie wykładu, przy której wykorzystuje się często audiowizualne prezentacje. Wszystko to, aby uświadomić kierowcom najczęściej popełniane przy kierowaniu pojazdami błędy oraz zagrożenia, jakie może spowodować tych błędów ignorancja. Kierowca informowany jest także o psychologicznych aspektach zachowań innych kierowców, co ma spowodować zwiększenie czujności na drodze i samoświadomość skutków swoich zachowań. Szkolenie trwa w sumie 6 godzin zegarowych, a potwierdzeniem jego ukończenia jest zaświadczenie. Po jego okazaniu przez kierowcę komendantowi wojewódzkiemu Policji (właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania ewidencjonowanego kierowcy), komendant zmniejsza ilość posiadanych przez kierowcę punktów o sześć, poczynając od kolejności wpisów – przy czym liczba punktów odjętych z tytułu odbytego szkolenia nie może być większa od liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego przed jego odbyciem. W szkoleniu można wziąć udział nie częściej niż raz na pół roku.
Zgodnie z rozporządzeniem, szkolenie można odbyć tylko, jeśli suma zgromadzonych przez kierowcę punktów karnych jeszcze nie przekroczyła liczby 24, bowiem jak stanowi przepis - "odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i podlegających wpisowi tymczasowemu przekroczyła lub przekroczyłaby 24". Umiejscowienie takiego przepisu w rozporządzeniu, a nie w ustawie, budzi jednak uzasadnione wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich – o czym będzie jeszcze mowa w kolejnych artykułach.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.