Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zachowek.
Zachowek jest to roszczenie o zapłatę określonej sumy pieniężnej, które przysługuje osobom wymienionym w odpowiednich przepisach Kodeku cywilnego. Do kręgu uprawnionych należy zaliczyć: zstępnych, małżonka oraz rodziców spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Zachowek jest formą ochrony osób najbliższych spadkodawcy. Ustawodawca, wprowadzając instytucję zachowku do naszego systemu prawa uznał, że każdy człowiek w razie śmierci powinien pozostawić przynajmniej część swojego majątku swym najbliższym. Dlatego też w razie pominięcia ich przez spadkodawcę, interesy tych osób są zabezpieczone.
Uprawniony będzie miał przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia lub uzupełnienia zachowku, jeśli nie otrzymał od spadkodawcy należnego zachowku, w postaci powołania do spadku, darowizny lub zapisu.
Status poszczególnych uprawnionych jest zróżnicowany, a mianowicie, osobie uprawnionej do zachowku stale niezdolnej do pracy oraz zstępnemu – małoletniemu należy się 2/3 wartości udziału spadkowego jaki by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, a każdemu z pozostałych uprawnionych – połowa wartości tego udziału.
Uprawnienie do zachowku nie przysługuje:
1. osobom, które zrzekły się dziedziczenia, zostały uznane za niegodne albo odrzuciły spadek przypadający im z ustawy;
2. osobom, które zostały pozbawienie zachowku w testamencie, w drodze wydziedziczenia;
3. małżonkowi, który został wyłączony od dziedziczenia, ponieważ spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z winy współmałżonka, a żądanie to było uzasadnione;
Spadkodawca ma możliwość wydziedziczenia członków swojej rodziny i tym samym pozbawienia ich prawa do zachowku poprzez postanowienie w testamencie. Może ono nastąpić, gdy uprawniony do zachowku:
1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób, umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3. uporczywie nie dopełniał obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy;
Podsumowując, co do zasady, jeśli konkretna osoba należy do kręgu osób najbliższych spadkodawcy, będzie jej przysługiwać roszczenie w stosunku do spadkobiercy, o zapłatę określonej sumy pieniężnej. Jednakże, zostanie pozbawiona tego uprawnienia w momencie zaistnienia którejkolwiek z okoliczności wymienionych powyżej.
Agnieszka Dachowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.