Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zakaz utrzymywania kontaktu z dzieckiem
Zgodnie z art. 113 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej:k.r.o.), prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem ma każdy rodzic, niezależnie od tego, czy przysługuje mu władza rodzicielska. Kontakty z dzieckiem obejmują przede wszystkim przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się , utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość.
Sąd opiekuńczy zakaże utrzymywania kontaktów rodzica z dzieckiem, jeżeli poważnie zagraża to dobru dziecka lub je narusza. Zakazanie rodzicom osobistej styczności z dzieckiem może być orzeczone tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy wiążą się one z zagrożeniem życia, zdrowia lub bezpieczeństwa dziecka bądź wpływa na nie demoralizująco (postanowienie SN z 7.11.2000 r., I CKN 1115/00).
Na podstawie art. 1134 k.r.o., orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, sąd może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc, jednocześnie wskazując sposób kontroli wykonania wydanych zarządzeń.
Istnieje również możliwość zakazania kontaktów z dzieckiem innym osobom, w szczególności rodzeństwu, dziadkom i powinowatym w linii prostej, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem. Sąd opiekuńczy zakaże krewnym osobistej styczności z dzieckiem, jeżeli krewni dezorganizują prawidłowy kierunek wychowania dziecka.
Wniosek o zakazanie utrzymywania kontaktów z dzieckiem kieruje się do sądu rejonowego miejscowo właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, którego postępowanie dotyczy, a w braku miejsca zamieszkania - do sądu miejsca pobytu dziecka. Postępowanie może być wszczęte także z urzędu. Od wniosku nie pobiera się opłaty – wynika to z art. 95 ust. 1 pkt 4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który stanowi, że nie pobiera się opłaty od wniosku będącego podstawą wszczęcia przez sąd postępowania z urzędu.
Wnioskodawcą może być m.in. każdy z rodziców dziecka. W takim wypadku uczestnikami postępowania są drugi z rodziców oraz małoletni. Zgodnie z art. 573 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) małoletni, który ukończył 13 lat i nie jest ubezwłasnowolniony, ma w postępowaniu zdolność do samodzielnego dokonywania czynności procesowych. Jeżeli jednak przemawiają za tym względy wychowawcze, sąd może ograniczyć albo wyłączyć osobisty udział małoletniego w postępowaniu.
Stosownie do postanowień art. 5821 § 3 k.p.c., w razie uzasadnionej obawy naruszenia obowiązków wynikających z postanowienia o zakazie utrzymywania kontaktów z dzieckiem, sąd może zagrozić nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje.
Dagmara Rolska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.