Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zawarcie małżeństwa - potrzebne dokumenty
Przepisy regulujące zawarcie małżeństwa w Polsce odnajdujemy w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej: k.r.o). Zgodnie z art. 3 § 1 tegoż kodeksu - osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo powinny złożyć lub przedstawić kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa, przy czym w zakresie tego, jakie mają to być dokładnie dokumenty, odsyłani jesteśmy do przepisów ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (dalej: ustawy).
Stosownie do treści art. 54 ustawy, każda z osób zamierzających zawrzeć małżeństwo obowiązana jest przede wszystkim przedstawić kierownikowi USC dokument stwierdzający tożsamość, a oprócz tego złożyć odpis skrócony aktu urodzenia. Złożenie odpisu nie będzie jednak konieczne w sytuacji, kiedy odpis aktu urodzenia został sporządzony w tym samym urzędzie, w którym nastąpi sporządzenie aktu małżeństwa. Jeśli natomiast dla jednego z przyszłych małżonków ma być to już kolejne małżeństwo, osoba ta zobowiązana jest przedstawić dokument stanowiący dowód odpowiednio: ustania, unieważnienia lub nieistnienia małżeństwa.
Zgodnie z ustawą, dowodem ustania małżeństwa jest: odpis skrócony aktu zgonu poprzedniego małżonka, lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu zgonu lub uznaniu za zmarłego poprzedniego małżonka, odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu przez rozwód, bądź też odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie. Jeśli chodzi o dowód na to, że małżeństwo zostało unieważnione, przedstawić należy odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o unieważnieniu małżeństwa albo odpis prawomocnego orzeczenia sądu o unieważnieniu małżeństwa. W przedmiocie dokumentu dowodzącego nieistnienie małżeństwa, jest nim natomiast jedynie odpis prawomocnego orzeczenia sądu ustalającego nieistnienie małżeństwa.
Kolejnym krokiem dla przyszłych małżonków jest złożenie kierownikowi USC pisemnego zapewnienia, iż żadne z nich nie wie nic o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Chodzi w tym przypadku o przeszkody uniemożliwiające zawarcie małżeństwa, wymienione w art. 10 – 15 k.r.o. (wiek, ubezwłasnowolnienie, choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy, bigamia, pokrewieństwo, powinowactwo, przysposobienie). Jeśli z kolei mamy do czynienia z sytuacją, gdy osobą zamierzającą wstąpić w związek małżeński jest cudzoziemiec, jest on obowiązany złożyć także dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może on w ogóle zawrzeć małżeństwo.
W przypadku, kiedy k.r.o. uzależnia możliwość zawarcia małżeństwa od uzyskania stosownego zezwolenia (na odejście od miesięcznego okresu tzw. wyczekiwania; na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika; przez osobę niepełnoletnią; przez osobę chorą psychicznie bądź niedorozwiniętą umysłowo – ale nie ubezwłasnowolnioną całkowicie; na zawarcie małżeństwa między powinowatymi), przedłożyć trzeba także owo zezwolenie.
W szczególnym przypadku, jeśli osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo przez pełnomocnika uzyska zgodę na wstąpienie w związek małżeński w ten sposób – należy złożyć do dokumentów także pełnomocnictwo, które winno być sporządzone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymienić osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte.
Jeśli wszystkie wymagane wyżej dokumenty zostały przedstawione i jednocześnie nie ma wątpliwości co do tego, że osoby je przedstawiające mogą zawrzeć związek małżeński, pozostaje jeszcze tylko złożenie przez narzeczonych odpowiednich oświadczeń woli.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.