Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zakaz wstępu na imprezę masową.
Jednym ze środków karnych stosowanych w polskim systemie karnym jest zakaz wstępu na imprezę masową. Zgodnie z wolą ustawodawcy, środek ten może być stosowany przez sądy samoistnie, nie musi być więc dodatkową dolegliwością do orzeczonej w wyroku kary.
Zgodnie z odpowiednimi przepisami, sąd orzeka zakaz wstępu na imprezę masową fakultatywnie lub obligatoryjnie. Z pierwszym przypadkiem mamy do czynienia, gdy popełnione przestępstwo pozostawało w związku z imprezą masową, a udział sprawcy w takich imprezach zagraża istotnym dobrom chronionym prawem (np. udział w bójce na stadionie). Obligatoryjnie sąd orzeka omawiany środek karny w przypadku ponownego skazania sprawcy za przestępstwo popełnione w związku z imprezą masową oraz w przypadku popełnienia przestępstw bezpośrednio zagrażających bezpieczeństwu uczestników imprez masowych (polegających na wnoszeniu broni czy też posiadaniu ostatnio popularnych wśród kibiców piłkarskich materiałów pirotechnicznych – między innymi rac świetlnych albo na rzucaniu w czasie trwania imprezy przedmiotem mogącym stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa innych osób przebywających na terenie lub obiekcie gdzie odbywa się impreza masowa – kazus sprzed kilkunastu z meczu europejskich pucharów w Krakowie, gdzie jeden z piłkarzy został trafiony nożem w głowę).
Zakaz wstępu na imprezę masową jako środek karny obejmuje wszelkie tego typu imprezy odbywające się na terenie Polski oraz (tu wyjątek) w pewnych sytuacjach nawet poza granicami naszego kraju. Ustawodawca wyróżnił bowiem w ten sposób mecze piłkarskie rozgrywane przez reprezentację Polski lub polski klub sportowy poza terytorium RP. Orzekając zakaz wobec konkretnego sprawcy sąd określa rodzaje imprez masowych czy też rodzaje imprez sportowych (może wskazać nazwę klubu piłkarskiego na którego mecze zakaz obowiązuje ) oraz zakres terytorialny, który zakaz obejmuje.
Zakaz wstępu na imprezę masową orzeka się w latach, w wymiarze od 2 do 6 lat.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.