Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Rzecznik Ubezpieczonych proponuje ustawowe uregulowanie ubezpieczeń grupowych.
Ubezpieczenia grupowe to jeden z najbardziej popularnych produktów funkcjonujących na rynku ubezpieczeniowym. Wśród ubezpieczeń na życie w Polsce ponad 2/3 to właśnie ubezpieczenia grupowe. Niejednokrotnie zakłady ubezpieczeń proponują zresztą, wyłącznie albo w przeważającej części właśnie ubezpieczenie na życie w formie umowy ubezpieczeń grupowych. W ocenie Rzecznika Ubezpieczonych, rola tego typu ubezpieczenia w najbliższych latach będzie w dalszym ciągu systematycznie rosła, głównie z uwagi na nowe kanały dystrybucji ubezpieczeń w szczególności zaś bancassurance.
Powszechność ubezpieczeń grupowych spowodowała potrzebę modyfikacji dotychczasowych rozwiązań charakterystycznych dla tradycyjnych wzorców wypracowanych w ramach umów pracowniczych. Tymczasem ta, z jednej strony trwale osadzona w praktyce rynkowej, z drugiej zaś stale ewoluująca forma ubezpieczenia - zdaniem rzecznika - nie jest należycie uregulowana w powszechnie obowiązującym akcie prawnym. Unormowania Kodeksu cywilnego w żaden sposób nie odnoszą się do tej umowy, w sposób ogólny regulując umowę ubezpieczenia, bez wyszczególnienia jego odmian. Natomiast ustawa o działalności ubezpieczeniowej umowę ubezpieczenia grupowego reguluje jedynie w sposób cząstkowy.
Duże znaczenie tego rodzaju ubezpieczenia i tendencje rynkowe wskazujące na dalszy jego rozwój – w ocenie Rzecznika Ubezpieczonych - rodzą potrzebę podjęcia działań legislacyjnych mających na celu unormowanie ubezpieczeń grupowych. Potrzeba prawnej regulacji i kierunki ewentualnych rozwiązań legislacyjnych będą przedmiotem organizowanej 15 listopada 2013 r. w Warszawie konferencji pod tytułem „O potrzebie uregulowania ubezpieczeń grupowych” organizowanej przez Rzecznika Ubezpieczonych i działającą przy nim Fundację Edukacji Ubezpieczeniowej.
Konferencja kierowana jest do uczestników rynku ubezpieczeniowego, zwłaszcza działów merytorycznych i prawnych towarzystw i firm ubezpieczeniowych oraz banków, a także brokerów i agentów ubezpieczeniowych, a w jej obradach uczestniczyć będą także wybitni i uznani przedstawiciele polskiej doktryny prawa ubezpieczeniowego. W konferencji wezmą udział także przedstawiciele Ministerstwa Finansów jako regulatora sektora ubezpieczeniowego, a także reprezentanci Komisji Nadzoru Finansowego jako podmiotu stanowiącego zwierzchnictwo nadzorcze nad zakładami ubezpieczeń. Sprawozdanie z konferencji oraz głosy jej uczestników, zostanie przekazane Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości, która pracuje m.in. nad nowym kształtem przepisów o umowie ubezpieczenia.
Piotr Bryndal
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.