Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zabezpieczenie roszczenia w ramach procesu cywilnego.
Postępowania sądowe w Polsce mają niestety to do siebie, że potrafią ciągnąć się latami. Dlatego też, o ile nasze roszczenie nie może zostać skierowane do Elektronicznego Postępowania Upominawczego (dzięki ostatniej nowelizacji KPC jest to obecnie mocno ograniczone) warto przed wniesieniem powództwa zabezpieczyć nasze roszczenie.
Zabezpieczenie roszczenia jest środkiem, którego celem jest zapewnienie, aby orzeczenie, które zapadnie w danej sprawie mogło zostać w przyszłości skutecznie wykonane. Zgodnie z art. 730 kodeksu postępowania cywilnego, sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku.
Sąd uwzględni wniosek o zabezpieczenie, jeżeli zostały spełnione łącznie dwie przesłanki:
- roszczenie zostało uprawdopodobnione oraz
- interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia został uprawdopodobniony.
Postępowanie zabezpieczające jest postępowaniem przyśpieszonym i odformalizowanym, dlatego nie jest konieczne udowodnienie roszczenia i interesu prawnego na tym etapie postępowania. Jeżeli wniosek o zabezpieczenie został złożony wraz z pozwem sąd oprze się na dowodach powołanych w treści. Jeżeli natomiast wystąpimy z wnioskiem przed wszczęciem postępowania, należy opisać dokładnie sprawę dostatecznie uprawdopodabniając nasze roszczenie. Ważne jest, iż na tym etapie jesteśmy na o wiele lepszej pozycji procesowej, gdyż sąd na etapie rozpoznawania tego wniosku nie zna stanowiska drugiej strony postępowania, jej zarzutów i dowodów. Druga strona postępowania dowiaduje się o zabezpieczeniu dopiero po wydaniu przez sąd postanowienia.
I tu pojawia się podstawowy plus postępowania zabezpieczającego, a więć możliwość zabezpieczenia majątku strony przeciwnej nie tylko po wydaniu wyroku, ale również w momencie złożenia pozwu a nawet na kilka dni przed wszczęciem postępowania. Drugi niewątpliwy plus takiego postępowania to opłata od wniosku. Opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera sąd od wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia majątkowego, chyba że wniosek został zgłoszony w piśmie rozpoczynającym postępowanie. W przypadku roszczenia nie majątkowego koszt takiego wniosku wynosi 40 zł. Dzięki temu już na wstępnym etapie procesu możemy się dowiedzieć czy strona przeciwna posiada jakiś majątek i czy zasadne będzie wszczynanie postępowania egzekucyjnego. Z efektów działań komornika wykonywanych w ramach postępowania zabezpieczającego będzie można wywnioskować czy przypadkiem nie będziemy mieli do czynienia z bezskutecznością egzekucji.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.