Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Rekordowy rok dla Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Specjalne Strefy Ekonomiczne czyli Polskie Doliny Krzemowe.
W ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) działają firmy w takich samych lub pokrewnych sektorach, co przyczynia się do tworzenia i rozwoju klastrów. SSE rozwijają się już prawie od 20 lat, a wciąż wydaje się ich być tak mało. SSE to doskonały instrument przyciągania inwestorów. Podstawowym argumentem zachęcającym inwestorów do SSE jest zwolnienie z podatku dochodowego. Strefa może być ustanowiona w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego określonego regionu, w szczególności przez rozwój pewnych dziedzin działalności gospodarczej, nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz ich wykorzystanie w gospodarce narodowej, rozwój eksportu, zwiększenie konkurencyjności wytwarzanych wyrobów i świadczonych usług, zagospodarowanie istniejącego majątku przemysłowego i infrastruktury gospodarczej, tworzenie nowych miejsc pracy czy zagospodarowanie niewykorzystanych zasobów naturalnych z zachowaniem zasad równowagi ekologicznej.
Przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą na terenie strefy, udziela się pomocy publicznej, a dochody uzyskane z działalności prowadzonej na terenie strefy są zwolnione od podatku dochodowego. Przedsiębiorca musi jednak zobowiązać się przeznaczyć na inwestycje w strefy, minimalną kwotę określoną przez Radę Ministrów. Podstawą do korzystania z pomocy publicznej jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy a zezwolenie może być udzielone, jeżeli podjęcie przez przedsiębiorcę działalności na terenie strefy przyczyni się do osiągnięcia celów określonych w planie rozwoju strefy. Zezwolenia wydaje Minister Gospodarki lub w jego imieniu zarządzający. Ustalenie przedsiębiorców, którzy uzyskują zezwolenie, następuje w drodze przetargu lub rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia. Zezwolenia wydawane są na czas określony, na jaki została ustanowiona strefa. Na razie wiadomo, że SSE będą istniały do 2026 roku. Specjalna strefa ekonomiczna przeznaczona jest zasadniczo dla wszystkich firm z sektora przemysłu i niektórych firm z sektora usług. Należą do nich: usługi informatyczne, badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych, technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, w zakresie księgowości z wyłączeniem deklaracji podatkowych, w zakresie badań i analiz technicznych oraz centrów telefonicznych. Zezwolenie na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej mogą uzyskać wszystkie firmy, bez względu na ich wielkość oraz kraj pochodzenia, a małe i średnie przedsiębiorstwa uzyskują większy poziom pomocy publicznej.
Wiele zależy od zarządzającego.
Zarządzającym SSE może być wyłącznie spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Skarb Państwa albo samorząd województwa posiada większość głosów. Do zadań zarządzającego należy prowadzenie strefy zgodnie z planem rozwoju określonym w regulaminie, zmierzając do rozwoju działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy, poprzez umożliwianie przedsiębiorcom prowadzącym działalność w strefie używania i korzystania ze składników mienia położonych na obszarze strefy, gospodarowanie w sposób ułatwiający prowadzenie działalności gospodarczej urządzeniami infrastruktury gospodarczej i technicznej oraz innymi składnikami mienia, świadczenie przedsiębiorcom usług oraz tworzenie warunków do świadczenia usług przez osoby trzecie, prowadzenie działań promujących podejmowanie działalności gospodarczej w strefie. Minister gospodarki ustala plan rozwoju strefy a w szczególności cele ustanowienia strefy, działania służące osiągnięciu tych celów oraz obowiązki zarządzającego, dotyczące działań zmierzających do osiągnięcia celów ustanowienia strefy i terminy wykonania tych obowiązków.
W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych, w tym krakowska pod nazwą Krakowski Park Technologiczny, obejmujący województwo małopolskie i podkarpackie o łącznej powierzchni strefy 558,72 ha. Krakowskiej strefie podlega łącznie 21 miast i gmin stanowiących podstrefy. Do końca 2012 r. działało tam 77 ważnych zezwoleń, co stanowi niecałe 5 % wszystkich ważnych zezwoleń w Polsce. To słaby efekt, ale przyczyną może być fakt, że poza Krakowem tylko Niepołomice faktycznie od wielu lat rozwijają strefę ekonomiczną. Obecnie dysponują również gotowymi halami do wynajęcia, w których właściwie można rozpoczynać działalność bez większych nakładów. Inne miejscowości oferują co prawda tereny pod inwestycje, ale to już wiąże się z koniecznością znacznych nakładów finansowych, dlatego być może tak trudno jest im przyciągnąć inwestorów. Niepołomice już dawno pozostawiły konkurencję w tyle. W Specjalnej Strefie Ekonomicznej w podkrakowskich Niepołomicach ulokowało się już ponad 60 firm a w kolejce są już kolejne. Może być jeszcze lepiej. Od nowego roku w Niepołomicach 11 mln złotych zainwestuje polska firma Trefl i sprowadzi się kolejne 12 innych firm. To zapowiedź rekordowego roku dla Specjalnej Strefy Ekonomicznej na obszarze Niepołomic.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.