Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Odzyskaj VAT za niezapłaconą fakturę.
Podatnik, który wystawił fakturę za towar lub usługę, a następnie zapłacił należny podatek, po czym nie otrzymał swojej zapłaty, może wystąpić do Urzędu Skarbowego o zwrot podatku VAT, składając zawiadomienie o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego na formularzu VAT-ZD. Jeżeli dłużnik zwleka z zapłatą ponad 150 dni i zaczynamy wątpić, że uda się wyegzekwować należne nam zobowiązanie, zanim sprawą zajmie się komornik, możemy rozliczyć podatek w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności. Korekta podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, składana na formularzu VAT-7, dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona, tzn. niezapłacona w ciągu 150 dni od upływu terminu płatności.
Wierzytelność, co oczywiste, nie może być uprzednio uregulowana, jak również zbyta w jakiejkolwiek formie, np. sprzedana firmie windykacyjnej. Dłużnik musi być osobą prawną, jednostką organizacyjną nie mającą osobowości prawnej lub osobą fizyczną wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą, zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny, niebędącą w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Wierzyciel również musi być podatnikiem VAT czynnym. Zwrotu VAT można się domagać, jeżeli od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona. Jeżeli należność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel zobowiązany będzie do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. Razem z deklaracją podatkową VAT-7, w której dokonuje się korekty, należy zawiadomić o korekcie właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego na formularzu VAT-ZD wraz z podaniem kwot korekty oraz danych dłużnika.
Jeżeli podatnik - wierzyciel zawiesi działalność gospodarczą i otrzyma w tym czasie zapłatę za zaległą fakturę, powstanie wobec niego obowiązek podatkowy w dniu otrzymania zapłaty i będzie musiał złożyć deklarację podatkową. W okresie zawieszenia działalności gospodarczej, podatnik nie może jednak wystąpić z tzw. „ulgą za złe długi”. To przykład nierównej pozycji podatnika w stosunku do Urzędu Skarbowego.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.