Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Minister Gospodarki przekazał do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii z wnioskiem o pilne jego rozpatrzenie na najbliższym posiedzeniu stałego Komitetu Rady Ministrów. Wprowadzane zmiany mają na celu wypełnienie zobowiązań stawianych państwom członkowskim UE w zakresie wspólnej polityki klimatycznej. Dotyczą one przede wszystkim nowych zasad wspierania odnawialnych źródeł energii i ich udziału w produkcji energii przy jednoczesnym zmniejszaniu kosztów wsparcia tego sektora energetycznego.
Przekazany projekt to wersja po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych. Zakłada on m.in. zmianę systemu polegającego na dotowaniu bieżąco produkowanej energii i zastąpieniu go systemem aukcyjnym. W założeniu polegać on ma na zakupie energii od tego dostawcy, który zaoferuje najniższą cenę energii odnawialnej. Producent taki uzyska gwarancję zbytu wytwarzanej energii na okres nawet 15 lat, przy czym zaproponowana cena będzie corocznie waloryzowana o wskaźnik inflacji.
Energia ze źródeł odnawialnych kupowana będzie na specjalnych aukcjach ogłaszanych przynajmniej raz w roku. Przed każdą taką aukcją Minister Gospodarki ogłosi tzw. cenę referencyjną oraz planowaną wielkość energii, która uzyska wsparcie od państwa. Cena referencyjna oznacza maksymalna cenę jaką będzie można zaoferować na aukcji. Aby wspierać także małych producentów energii przepisy przewidują, że 25% energii objętej wsparciem państwowym musi pochodzić właśnie z takich małych źródeł, tj. o mocy nie przekraczającej 1 MW.
Według szacunków Ministerstwa Gospodarki w 2015 roku średnia kwartalna cena energii będzie wynosić 220 zł za MWh, a energii pochodzącej z „zielonych” źródeł 362 zł za MWh.
Zgodnie z wcześniejszymi postulatami doprecyzowano wiele definicji związanych z energetyką odnawialną oraz odformalizowano regulacje dotyczące tzw. mikroinstalacji. Mikroinstalacja (obejmująca także mikrobiogazownie) to po prostu odnawialne źródło energii o niewielkiej mocy i produkujące energię głównie na własne potrzeby. Aby wytwarzać energię za jej pomocą nie trzeba będzie posiadać żadnej koncesji ani prowadzić działalności gospodarczej, a nadwyżka wytworzonej energii będzie obowiązkowo skupywana za kwotę równą 80% ceny rynkowej.
Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Regulacja spowodować ma dywersyfikacje źródeł wytwarzanej energii w Polsce, która obecnie w 90% opiera się na węglu.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.