Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zabezpieczenie alimentów na czas procesu.
Spory majątkowe w ramach rodzinny, w szczególności związane z wykonywaniem obowiązków alimentacyjnych przez rodziców, zawsze należą do kwestii delikatnych i nacechowanych dużym bagażem emocjonalnym. Częstym problemem jest sytuacja, gdy postępowanie w sprawie o alimenty (czy to na dziecko czy też w ramach rozpadu małżeństwa) trwa wiele miesięcy, a koszty związane z utrzymaniem trzeba pokrywać na bieżąco. Niestety - sprzedawca w sklepie czy wynajmujący mieszkanie nie będzie czekał na rozstrzygnięcie sądu. Czy w takim przypadku pozostaje zadłużenie się u znajomych lub w firmach parabankowych? Otóż, prawo przewiduje pewne rozwiązanie takiej sytuacji.
W ramach wszczynanego procesu o alimenty, można ubiegać się o tzw. zabezpieczenie powództwa na czas trwania postępowania. Podstawową funkcją zabezpieczenia jest możliwość uzyskania środków finansowych już w trakcie postępowania, lecz przed wydaniem wyroku przez sąd. Biorąc po uwagę przewlekłość postępowania i obciążenie sądów, powyższa konstrukcja prawna daje wiele korzyści.
Poza samym uzyskaniem środków finansowych, może to być również czynność dyscyplinująca niesolidnego rodzica i prowadząca do zawarcia ugody. Ponadto postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia jest samodzielnym tytułem wykonawczym, uprawniającym do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Zgodnie bowiem z art. 743 kodeksu postępowania cywilnego, sąd nadaje postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia klauzulę wykonalności z urzędu. Nawet wniesienie przez pozwanego zobowiązanego do świadczeń finansowych zażalenia na postanowienie o zabezpieczeniu nie wstrzymuje wykonania zabezpieczenia do czasu jego pozytywnego rozpatrzenia.
Samo postępowanie w odniesieniu do orzeczenia zabezpieczenia, cechują duże uproszczenie i sformalizowanie - w ramach wniosku nie trzeba wykazywać bezpośrednio interesu prawnego, wystarczające jest odpowiednie uprawdopodobnianie roszczenia.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu. Co więcej, o zabezpieczenie można wnieść zarówno wraz z pozwem, w ramach już toczącego się postępowania jak i przed wniesieniem powództwa. Jeżeli sąd przyzna zabezpieczanie przed wniesieniem pozwu, wyznaczy termin na jego złożenie pod rygorem upadku zabezpieczania.
Z drugiej strony nie należy przesadzać z kwotą zabezpieczania, gdyż w przypadku niekorzystnego wyroku lub zasądzenia mniejszej sumy alimentów, powstanie obowiązek zwrotu wyegzekwowanych środków pieniężnych.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.