Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
SN: karę umowną można miarkować.
Kara umowna to zastrzeżenie naprawienia szkody wynikłej z ewentualnego niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Karę umowną określa się wskazując sumą pieniężną, która zasadniczo nie zależy od wysokości poniesionej szkody, jednak jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, można żądać zmniejszenia kary umownej. Takie samo uprawnienie przysługuje, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana.
Skoro kara umowna wynika z umowy zawartej przez strony, to zastosowanie będzie miała zasada pacta sunt servanda, czyli umówi należy dotrzymywać. W uzasadnionych okolicznościach, zasadne będzie podniesienie łamania zasady porządku prawnego poprzez naruszenie reguły miarkowania kary umownej. „Autonomia woli stron i zasada swobody umów należy do reguł prawnych obowiązujących w polskim systemie prawa, ale jest to swoboda w pewnych granicach. (…) Trzeba zatem uwzględnić powstałą szkodę, miarkować karę i szanować zasadę pacta sunt servanda.”
wyrok SN sygn. akt V CSK 45/13, 13.02.2014 r.
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.