Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Uchwała Rady Ministrów w sprawie zaleceń ujednolicenia terminów wejścia w życie niektórych aktów normatywnych.
Celem podjętej uchwały jest przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom organizacyjnym i finansowym, występującym wobec przedsiębiorców w związku z częstymi zmianami przepisów prawa, a mającymi wpływ na podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej. Wprowadzenie zasady „dwóch terminów” zmierza do zwiększenia stabilizacji otoczenia prawnego dla przedsiębiorców. Ograniczenie częstotliwości wprowadzanych zmian w przepisach prawa umożliwi przedsiębiorcom skuteczne i racjonalne planowanie działalności, oraz dostosowanie się do nowych przepisów. Zmiana ta ma wspomóc przede wszystkim funkcjonowanie mikro, małych i średnich firm.
Istotą zaproponowanego rozwiązania „dwóch terminów” jest przyjęcie zasady, zgodnie z którą tylko dwa razy w roku kalendarzowym mogą wchodzić w życie przepisy projektowane przez Radę Ministrów, określające warunki wykonywania działalności gospodarczej. Zostaną nią objęte rządowe projekty ustaw, rozporządzenia Rady Ministrów i prezesa Rady Ministrów oraz ministrów. Przedsiębiorcy będą mieli co najmniej 30 dni na zapoznanie się z przepisami przed datą wejścia ich w życie. Ze względów organizacyjnych terminami wejścia w życie nowych przepisów będzie 1 stycznia oraz 1 czerwca każdego roku.
Zgodnie z uzasadnieniem uchwały, ma to stworzyć swoisty standard tworzenia prawa, który stałby się przykładem dla innych projektodawców. Upowszechnienie zasady w rządowej praktyce legislacyjnej ma mieć największe oddziaływanie, ponieważ większość przepisów objętych projektowaną zasadą powstaje z inicjatywy Rady Ministrów. Nowa regulacja ma przyczynić się do zwiększenia stabilności systemu prawa oraz odnowienia zaufania obywateli i przedsiębiorców do państwa.
Odstąpienie od zasady „dwóch terminów” będzie mogło nastąpić wyjątkowo, tylko z uwagi na ważne względy, w szczególności ochronę: życia, zdrowia, interesu społecznego, mienia znacznych rozmiarów, ważnego interesu publicznego lub ważnych interesów państwa.
Warto wspomnieć, iż dwa terminy legislacyjne przy wprowadzaniu przepisów dla przedsiębiorców nie są pomysłem nowym i tego typu regulacja z powodzeniem stosowana jest Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, czy chociażby na Litwie.
Proponowane regulacje należy ocenić pozytywnie, wpisują się one w ogólną tendencję Ministerstwa Gospodarki do ograniczenia biurokracji (wprowadzaną raz z lepszym raz gorszym skutkiem), z drugiej strony uchwała może doprowadzić do sytuacji, że nagle 1 grudnia oraz 1 maja (czyli na 30 dni przed wprowadzeniem nowych przepisów) Rząd zaleje przedsiębiorców stosem „pisanych na kolanie”, nieprecyzyjnych przepisów, żeby tylko zmieścić się w terminie, a dopiero później zajmie się ich poprawianiem i nowelizacją.
Uchwała została podjęta w dniu 18.02.2014 i oczekuje na publikacje w Monitorze Polskim.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.