Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Wspólne opodatkowanie małżonków.
Małżonkom, którzy trwają w małżeństwie przez cały rok podatkowy oraz istnieje między nimi w tym czasie wspólność majątkowa, mogą razem opodatkować swoje dochody, składając w tym celu wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym. Wynika to z art. 6 ust 2 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 r. Nr 80 poz. 350 z późn. zm., zwana dalej u.p.d.f.). Jest to bardzo korzystna opcja w przypadku, kiedy jeden z małżonków osiąga dużo wyższe dochody niż drugi – co w przypadku braku wspólnego opodatkowania, mogłoby prowadzić do przekroczenia przez jednego z nich wyższego progu podatkowego, a co za tym idzie, do opodatkowania wyższą stawką. W przypadku dysproporcji w dochodach, lepiej skorzystać ze wspólnego ich opodatkowania, które to rozwiązanie polega w skrócie na:
- odjęciu kwot podlegających odliczeniu od dochodów, ale odrębnie w stosunku do każdego z małżonków,
- zsumowaniu uzyskanych w ten sposób kwot dochodów obojga,
- podziale powyższej kwoty na połowy,
- w zależności od wysokości owych połów, opodatkowaniu odpowiednią stawką.
Wniosek o wspólne opodatkowanie jest ogólnie mówiąc wspólny, ale nie musi być wspólnie złożony (art. 6 ust 2a u.p.d.f.). Może go złożyć jeden z małżonków, na gruncie przepisów traktuje się to bowiem równoznacznie ze złożeniem przez małżonka składającego wniosek oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Zanim jednak taki wniosek się samodzielnie złoży, lepiej dobrze upewnić się, że współmałżonek na pewno wyraża zgodę na wspólność opodatkowania , ponieważ ów wniosek składany jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Co jednak, gdy chcieliśmy wspólnie opodatkować się z mężem/żoną, a ten niestety zmarł? Odpowiedź daje nam art. 6a u.p.d.f, który stanowi, że przywilej wspólnego objęcia podatkiem w tym przypadku zostaje zachowany, jeżeli zostanie złożony przez podatnika który:
- zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego;
- pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.
Oczywiście dodatkowo wymagane jest istnienie wspólności majątkowej między małżonkami w ciągu roku podatkowego.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.