Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Oddaj głos korespondencyjnie, czyli zmiany w prawie wyborczym.
Do czasu wprowadzenia zmian w prawie wyborczym, możliwość korespondencyjnego oddania głosu miały tylko osoby niepełnosprawne oraz przebywające za granicą. Zapis w art. 38 §2 ustawy – Kodeks wyborczy będzie brzmiał:
„Głosowaniem osobistym jest również głosowanie korespondencyjne”.
Dzięki nowelizacji Kodeksu wyborczego, każda zainteresowana osoba będzie mogła oddać głos korespondencyjnie, po zgłoszeniu tego faktu w gminie, do 15 dni przed wyborami. Wyborca nie będzie musiał się fatygować po odbiór pakietu wyborczego do gminy, ponieważ zmiany zakładają opcję dostarczenia pakietu bezpośrednio do jego domu. Jednocześnie, należy zaznaczyć, że z głosowania korespondencyjnego, nie będą mogli korzystać wyborcy którzy zechcą oddać swój głos w wyborach do organów stanowiących samorządu, wyborach wójta oraz najbliższych wyborach samorządowych.
Nowelizacja zakłada udogodnienia dla osób niepełnoprawnych. Po pierwsze, skrócono do 5 dni przed wyborami termin na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez niepełnosprawnego lokalu. Obecnie termin ten wynosił 14 dni. Po drugie, osoba niepełnosprawna będzie mogła wybrać lokal do głosowania spośród wszystkich lokali na obszarze gminy, a nie jak do tej pory, tylko spośród tych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie, zmiany zakładają zwiększenie ilości lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W założeniu, do końca 31 grudnia 2016r. - mają one stanowić 2/5 wszystkich lokali, a od 1 stycznia 2017r. ma ich być co najmniej połowa.
Ponadto, nowelizacja wprowadzi nowe regulację dotyczącą skutków łączenia mandatów i jednoczesnego kandydowania. Będzie to uproszczenie dla europosłów, którzy zostaną wybrani, powołani na inną funkcję lub stanowisko, których nie można łączyć z mandatem posła do PE. W tej sytuacji, europoseł utraci mandat z mocy prawa. Do czasu wejścia w życie nowych przepisów, europoseł miał 14 dni na decyzję, z której funkcji zrezygnować.
Warto wskazać na szybki okres procesu legislacyjnego, ponieważ ustawa została uchwalona przez Sejm 11 lipca 2014r., a już 4 sierpnia została podpisana przez Prezydenta. Nowe regulacje weszły w życie 26 sierpnia 2014r.
Agnieszka Dachowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.