Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zawieszenie działalności gospodarczej.
W życiu każdego przedsiębiorcy może powstać taka okoliczność, która wymusi na nim zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej.
Z tej możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy od dnia 20 września 2008 roku. Zawieszenie działalności gospodarczej należy utożsamiać z czasowym zaprzestaniem wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Jest to nic innego, jak przerwa w wykonywaniu działalności lub wstrzymanie aktywności ekonomicznej przedsiębiorcy w zakresie prowadzonej czynności.
Zawieszenie działalności gospodarczej charakteryzuje się kilkoma cechami szczególnymi, tj.:
- następuje na wniosek przedsiębiorcy
- przedsiębiorca nie może zatrudniać pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy (art.2),
- okres zawieszenia działalności – od 30 dni do 24 miesięcy,
- pomimo przerwania wykonywania działalności gospodarczej na określony czas, przedsiębiorca posiada uprawnienia i obowiązki do dokonywania ściśle określonych czynności,
Zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić tylko na wniosek przedsiębiorcy, który zobowiązany jest złożyć informację o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej. We wniosku należy wpisać datę rozpoczęcia zawieszenia oraz przewidywany okres zawieszenia.
Pracownikiem zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy: „(…) jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółczielczej umowy o pracę". Powyższe oznacza, że przepis ten nie ma zastosowania w stosunku do osoby, która świadczy odpłatnie na rzecz drugiej strony w ramach przepisów prawa cywilnego, na podstawie np.: umowy o dzieło, umowy zlecenia czy umowy o świadczenie usług.
Bieg terminu rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. Co do zasady, zawieszenie działalności gospodarczej może trwać od 30 dni do 24 miesięcy. Jednakże, zasada ta ma zastosowanie, gdy okres zawieszenia nie obejmuje wyłącznie pełnego lutego danego roku kalendarzowego. W przeciwnym razie tj., w razie zawieszenia wykonywania działalności w lutym, minimalny okres zawieszenia będzie wynosił 29 lub 28 dni, w zależności od tego czy mamy do czynienia z rokiem przestępnym czy nie.
Warto pamiętać, że w okresie zawieszenia zarówno przedsiębiorca jak i przedsiębiorstwo istnieją, a tylko działalność gospodarcza zostaje wstrzymana. Co więcej, w okresie zawieszenia przedsiębiorca posiada szereg uprawnień, a ustawodawca odebiera mu w tym okresie możliwość wykonywania działalności gospodarczej i osiągania bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Ciekawą kwestią jest zawieszenie działalności gospodarczej przez wspólników spółki cywilnej, którzy mogą skorzystać z tej instytucji pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników. Wynika to z regulacji, zgodnie z którymi to wspólnicy są przedsiębiorcami w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej a nie sama spółka.
Podsumowując, zawieszenie działalności gospodarczej jest instytucją, której nie należy się „obawiać” a wręcz przeciwnie, warto skorzystać z tego rozwiązania, gdy zaistnieje taka potrzeba a przedsiębiorca spełnia prawem przepisane wymagania.
Agnieszka Dachowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.