Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Ustawa antykryzysowa a stosunek pracy na czas określony.
Ustawa z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 125, poz. 1035), co prawda obowiązywała do końca 2011 roku, jednak jej skutki dalej mają wpływ na zawarte w tym czasie umowy o stosunek pracy. Akt modyfikował ogólne zasady wyrażone w przepisach Kodeksu pracy (ustawa – Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974, tekst jedn. Dz. U. z dnia 16 lutego 1998 r., Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) dotyczące m.in. zawierania umów na czas określony. Po tym jak wygasła moc wiążąca ustawy antykryzysowej pojawiły się w praktyce liczne problemy interpretacyjne związane ze stosowaniem regulacji Kodeksu pracy do umów o pracę zawartych między 2009 a 2011 rokiem.
Wątpliwości w orzecznictwie dotyczyły głównie stosunku art. 13 ustawy antykryzysowej do art. 25 Kodeksu pracy – oba dotyczą umów zawieranych z pracownikiem na czas określony. Pierwsza z wymienionych ustaw pozwala bowiem na zawieranie dowolnej liczby umów o pracę na czas określony bez możliwości uznania trzeciej z kolei za umowę na czas nieokreślony (jak stanowi zasada wyrażona w Kodeksie pracy). Maksymalny czas trwania takich umów zawartych pod rządami art. 13 mógł wynosić 24 miesiące. Ustawa antykryzysowa milczała jednak na temat tego, co dzieje się ze stosunkiem pracy w przypadku zawarcia umowy na czas określony przekraczający 24 miesiące albo gdy pracownik kontynuuje pracę u tego samego pracodawcy po tym jak minął ten okres.
Na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy w Uchwale Składu Siedmiu - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 23 września 2014 r. (syng. akt III PZP 2/2014). Teza orzeczenia stanowi, iż przekroczenie 24 miesięcznego okresu zatrudnienia, jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony. Co prawda, uchwała nie ma mocy zasady prawnej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby sądy pracy kierowały się powyższą tezą w swoich orzeczeniach. Pracownicy, którzy znajdują się w opisywanej sytuacji powinni zgłosić się do pracodawcy by potwierdził warunki nawiązanej z mocy prawa umowy na czas nieokreślony lub wystosować pozew do sądu pracy, którego podstawą będzie art. 189 Kodeksu pracy – tzw. pozew o ustalenie stosunku pracy. Wystąpienie z nim jest możliwe bez względu na upływ czasu, bowiem powództwo to nie ulega przedawnieniu.
Patryk Hatak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.