Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Pełne składki ZUS od umowy zlecenia
Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która ma stanowić odpowiedź na przesycenie rynku pracy tzw. umowami "śmieciowymi". Celem nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku opłacania składek emerytalno – rentowych do ZUS-u od wszystkich umów zlecenia oraz wprowadzenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno - rentowe przez członków rad nadzorczych.
Umowy zlecenia nie tylko nie chronią czasu pracy zleceniobiorcy, ale też nie przewidują urlopu ani obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie. Podnosi się, że umowy te są korzystne dla zleceniodawców, którzy przy zatrudnianiu pracownika chętniej korzystają z umów zlecenia niż z umów o pracę, ze względu na niższe koszty po ich stronie. Oskładkowanie umów zleceń pozwoli zleceniobiorcy na wypracowywanie sobie przyszłej emerytury, co powinno być więc rozwiązaniem korzystnym. Zwraca się jednak uwagę na zagrożenia mogące z tego wynikać, takie jak obniżanie wynagrodzeń o wysokość odprowadzanej składki i zwiększenie szarej strefy.
Nowe przepisy zakładają, że każda umowa zlecenia będzie powodowała obowiązek odprowadzenia od niej składki, jednak składka będzie uiszczana maksymalnie od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. O ile wcześniej, zawarcie dwóch umów zlecenia z jedną osobą pozwalało na zaniżanie składki poprzez odprowadzanie jej od umowy opiewającej na niższą kwotę, tak nowelizacja zakłada, że każda umowa musi być oskładkowana. Dopiero zleceniobiorca wskazać musi, że chce aby składki odprowadzane były tylko od jednej umowy, której wysokość wynagrodzenia przekracza kwotę płacy minimalnej. To na zleceniobiorcę przerzucono też ciężar dopilnowania, aby składki były uiszczane prawidłowo, co jest istotne zwłaszcza przy podejmowaniu przez niego dodatkowego zatrudnienia.
Aby zapobiec negatywnym skutkom, jakie niesie za sobą ta dość drastyczna zmiana w obowiązujących przepisach, ustalono, że nowelizacja w zakresie oskładkowania umów zlecenia wejdzie w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2016, aby istniała możliwość dostosowania istniejącej praktyki do wymogów stawianych przez nowe przepisy. W przypadku umów zlecenia długoterminowych, nowelizacja wprowadza też możliwość renegocjacji umowy, jednak tylko w zakresie związanej z koniecznością uiszczania składek emerytalno – rentowych. Wprowadzenie obowiązku odprowadzania składek do ZUS przez członków rad nadzorczych datuje się natomiast na dzień 1 stycznia 2015.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.