Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zmiana imienia lub nazwiska
Kwestię zmiany imienia lub nazwiska reguluje Ustawa o zmianie imion i nazwisk z 17 października 2008 r.
I tak, zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, a w szczególności gdy dotyczą zmiany:
- imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka,
- na imię lub nazwisko używane np. pseudonim,
- na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione,
- na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
Powyższy katalog nie ma charakteru zamkniętego, co oznacza, że zmiana imienia lub nazwiska może nastąpić również z innego ważnego i umotywowanego powodu.
Należy pamiętać, że zmiany nazwiska nie dokonuje się w przypadku ubiegania się o zmianę na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, w takiej sytuacji trzeba liczyć się z tym, iż wniosek zostanie oddalony. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym nazwisku.
Po zmianie nazwiska, nazwisko nie może składać się z więcej niż dwóch członów, a po zmianie imienia można mieć najwyżej dwa imiona.
Postępowanie w sprawie o zmianę imienia lub nazwiska:
Zmiana imienia lub nazwiska podlega państwowej procedurze administracyjnej i następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o zmianę, składany osobiście przez wnioskodawcę lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. We wniosku należy wskazać imię lub nazwisko na jakie chcielibyśmy zmienić aktualnie noszone.
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska musi zawierać uzasadnienie, w którym należy wskazać ważny powód, dla którego ubiegamy się o zmianę nazwiska.
Uwagi wymaga fakt, że zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na ich małoletnie dzieci. Odmiennie prezentuje się sytuacja, gdy nazwisko zmienia tylko jeden z rodziców. Zmiana rozciąga się na małoletnie dzieci pod warunkiem, że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko.
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo do jego zastępcy, a w przypadku braku takiego miejsca – do kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego wnioskodawcy albo jego zastępcy.
W przypadku, gdy nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób wskazany powyżej, w sprawach określonych w ustawie rozstrzyga kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy dla miasta stołecznego Warszawy albo jego zastępca.
Kierownik właściwego urzędu stanu cywilnego w drodze decyzji podjętej w terminie 30 dni, rozstrzyga o wyrażeniu zgody na zmianę nazwiska lub o braku tej zgody.
Organem odwoławczym od decyzji kierownika urzędu stanu cywilnego jest wojewoda.
Dokumenty podlegające złożeniu w urzędzie stanu cywilnego :
- wniosek,
- odpis zupełny aktu urodzenia wnioskodawcy,
- odpis zupełny aktu małżeństwa,
- odpisy zupełne aktów urodzenia dzieci (jeżeli zmiana nazwiska odnosi skutek względem małoletnich dzieci),
- inne dokumenty, uzasadniające: ustalenie brzmienia imienia.
Koszty zmiany imienia lub nazwiska:
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska podlega opłacie skarbowej w wysokości 37 zł - dowód jej uiszczenia należy załączyć do wniosku.
PrawoDlaKazdego.pl
Bibliografia:
- Ustawa o zmianie imion i nazwisk z dnia 17 października 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1414),
- Ustawa o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r. (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1282 ze zm.).
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.