Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Nowe regulacje dot. pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych
W dniu wczorajszym Rada Ministrów przejęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, przedłożony przez Ministra pracy i polityki społecznej. Projekt dostosowuje przepisy do obowiązującego do 1 lipca br. unijnego rozporządzenia nr 651/2014, które uznaje niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem wewnętrznym.
Obowiązujące w tej chwili przepisy określają, że warunkiem uzyskania pomocy w formie dofinansowania wynagrodzeń dla nowych pracowników niepełnosprawnych jest m.in. wykazanie wzrostu netto zatrudnienia ogółem i wykazanie wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych (w związku z zatrudnieniem nowych pracowników niepełnosprawnych w danym miesiącu). Ponieważ rozporządzenie unijne zachowuje jedynie warunek „wzrostu netto zatrudnienia ogółem”, to przepisy ustawowe zmieniono tak, aby otrzymanie miesięcznego dofinansowania na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego zależało właśnie od tego warunku.
W obecnym stanie prawnym pracodawca, który przez 36 miesięcy zatrudnia osoby niepełnosprawne: (m.in. bezrobotne lub poszukujące pracy, skierowane do pracy przez powiatowy urząd pracy, zatrudnione przez pracodawcę, których niepełnosprawność powstała w okresie zatrudnienia), może uzyskać pomoc, jaką jest zwrot dodatkowych kosztów związanych z ich zatrudnieniem. Projektodawca chce aby krąg osób niepełnosprawnych rozszerzyć dla ich dobra oraz w interesie pracodawcy. Pracodawca będzie mógł teraz uzyskać zwrot dodatkowych kosztów za dostosowywanie pomieszczeń zakładu pracy oraz zakupu sprzętu do potrzeb niepełnosprawnych nie tylko na rzecz tych osób których niepełnosprawność powstała w trakcie zatrudnienia, ale wszystkich zatrudnionych u niego osób niepełnosprawnych.
Poza wspomnianymi powyżej, zmiany mają objąć także zwrot kosztów zatrudnienia osób, które pomagają osobom niepełnosprawnym w pracy. Do tej pory zwrot obejmował koszty osób pomagających w komunikowaniu się osób niepełnosprawnych z otoczeniem czy wykonania czynności trudnych. Po wejściu w życie nowelizacji, świadczenie to będzie obejmowało koszty szkolenia osoby pomagającej pracownikowi niepełnosprawnemu w ww. czynnościach. Przyjęto, że będzie to 100% kosztów szkolenia, nie więcej jednak niż równowartość kwoty najniższego wynagrodzenia.
Pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej otrzymają zwrot kosztów budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu, a nie jak dotychczas kosztów ich budowy lub rozbudowy.
Patryk Hatak
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.