Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Prokura a zbycie przedsiębiorstwa
Prokura jest instytucją, której funkcja polega na ułatwieniu obrotu gospodarczego. Szeroki zakres umocowania prokurenta wymaga od ustawodawcy określenia tym uprawnieniom pewnych granic, co stanowi interes przedsiębiorcy. Ograniczenie dotyczy przede wszystkim takich czynności prawnych, które wiążą się bezpośrednio z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Poza granice umocowania wyłączono takie czynności prawne, które mogą prowadzić do likwidacji działalności związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Takie właśnie ograniczenie przewiduje art. 1093 k.c., który stanowi, że do zbycia przedsiębiorstwa lub do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.
W związku z powyższym, do dokonania czynności przekraczających zakres prokury, prokurent musi mieć osobne pełnomocnictwo do poszczególnych czynności, udzielone zgodnie z art. 98 k.c. Jeżeli do ważności czynności jest potrzebna szczególna forma, to zgodnie z art. 99 § 1 k.c., pełnomocnictwo do jej wykonania powinno być udzielone w tej samej formie.
Należy pamiętać, że pełnomocnictwo do poszczególnej czynności jest niezbędne do zbycia przedsiębiorstwa i do dokonania czynności prawnej, „na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania”, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości. Do takich czynności należą niewątpliwie – wydzierżawienie przedsiębiorstwa, obciążenie go użytkowaniem, umowa zastawnicza, obciążenie zastawem rejestrowym ogółu rzeczy ruchomych i praw przedsiębiorstwa a także oddanie przedsiębiorstwa do czasowego korzystania. „Zbywanie” nieruchomości, należy rozumieć szeroko, tzn. pojęcie to obejmuje zarówno czynności prawne o skutku rzeczowym, jak również umowy zobowiązujące do zawarcia umowy o skutku rzeczowym.
PrawoDlaKazdego.pl
Bibliografia:
- ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny,
- Stanisław Dmowski, Stanisław Rudnicki, Komentarz do kodeksu cywilnego, LexisNexis 2007
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.