Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Użytkowanie wieczyste gruntu
Użytkowanie wieczyste jest prawem pośrednim pomiędzy prawem własności a prawami rzeczowymi ograniczonymi. Użytkownik wieczysty, podobnie jak właściciel, może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób. W swobodnym dysponowaniu tym prawem ograniczają go jedynie przepisy ustaw, zasady współżycia społecznego oraz treść umowy oddającej mu grunt w użytkowanie wieczyste. Cechą wyróżniającą użytkowanie wieczyste gruntów jest to, że właścicielem gruntu pozostaje gmina lub Skarb Państwa, natomiast wzniesione na gruncie budynki, budowle i urządzenia stają się własnością użytkownika wieczystego.
Zbycie (przeniesienie) prawa użytkowania wieczystego powoduje, że jego nabywca wstępuje w prawa i obowiązki swojego poprzednika. Sposobem nabycia wcześniej ustanowionego prawa użytkowania wieczystego jest jego przeniesienie z dotychczasowego użytkownika wieczystego na inną osobę. Najczęściej następuje to w formie umowy sprzedaży, darowizny lub zamiany. Do nabycia użytkowania wieczystego w drodze umowy niezbędny jest wpis w księdze wieczystej. Wpis ten ma charakter konstytutywny, co oznacza, że bez wpisu do księgi wieczystej prawo użytkowania wieczystego nie powstaje. Bez wpisu nie dojdzie także do zmiany użytkownika wieczystego.
Zgodnie z brzmieniem art. 237 Kodeksu cywilnego do przeniesienia użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości. Dla ważności takiej umowy wymagane więc będzie zachowanie formy aktu notarialnego (art. 237 w zw. z 158 k.c.). Co więcej, przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nie może nastąpić pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu.
Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego w drodze umowy następuje dopiero na podstawie wpisu dokonanego w księdze wieczystej, ale ze skutkiem od chwili złożenia wniosku o dokonanie tego wpisu. Dotyczy to także przeniesienia prawa użytkowania wieczystego w drodze ugody zawartej przed sądem w sprawie o podział majątku wspólnego. Treść prawa użytkowania wieczystego wyznaczona jest, poza ustawami i zasadami współżycia społecznego, również umową o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste. Sposób korzystania z gruntu zgodnie z celem ustanowienia tego prawa powinien być ujawniony w księdze wieczystej.
Należy mieć ponadto na uwadze, że wraz z nabyciem użytkowania wieczystego gruntu, nabywamy także prawo własności budynków, które znajdują się na gruncie użytkowanym wieczyście. Oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej następuje bowiem z równoczesną sprzedażą położonych na tej nieruchomości budynków i innych urządzeń.
Nabywca uzyskuje więc jednocześnie dwa prawa, tj. prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności budynków na tym gruncie się znajdujących.
Ewelina Dąbrowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.