Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Odpowiedzialność współmałżonka członka zarządu niewypłacalnej spółki z o.o.
Zgodnie z art. 299 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej jako „k.s.h.”) w przypadku, gdy egzekucja przeciwko spółce stanie się bezskuteczna członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponosi odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Członek zarządu będzie mógł zwolnić się od ww. odpowiedzialności jedynie pod warunkiem, że wykaże, iż we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości albo że niezgłoszenie takiego wniosku nastąpiło bez jego winy, lub że pomimo takiego zawinionego niezgłoszenia wierzyciel nie poniósł szkody.
Istotny jest fakt, iż zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2009 r. III CZP 72/08 odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o. ma charakter odszkodowawczy deliktowy. Powyższa uchwała ma ogromny wpływ na zakres odpowiedzialności za przedmiotowe zobowiązania majątkiem objętym wspólnością majątkową małżeńską. Z art. 41 § 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (dalej jako „k.r.o.”) wynika, że jeżeli zobowiązanie jednego z małżonków nie pochodzi z czynności prawnej, to wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, a jeżeli chodzi o składniki majątku objętego wspólnością, to:
- z wynagrodzenia za pracę,
- dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej,
- z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i pokrewne,
- praw własności przemysłowej,
- innych praw twórcy,
Należy pamiętać, iż bez znaczenia pozostaje fakt czy małżonek członka zarządu wyraził zgodę na przyjęcie przez niego funkcji członka zarządu, a ma znaczenie tylko w przypadku zobowiązań wynikające z czynności prawnych, tj. np. z umów. Źródłem zobowiązania członka zarządu nie jest w tym przypadku czynność prawna, lecz jak stwierdził Sąd Najwyższy delikt – tym samym zgoda małżonka na powstanie ww. zobowiązania nie ma żadnego znaczenia.
Wierzyciel nie jest zobowiązany do uprzedniego uzyskania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi członka zarządu. Zgodnie z brzmieniem art. 7761 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego (dalej jako „k.p.c.”) tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim jest podstawą do prowadzenia egzekucji nie tylko z majątku osobistego dłużnika, lecz także z pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z prowadzenia przez niego innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.
W tym miejscu warto nadmienić, iż na podstawie art. art. 52 § 1 k.r.o. ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej może żądać wierzyciel jednego z małżonków, jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków, a co za tym idzie, należy pamiętać, że wierzyciel, który pomimo przeprowadzenia egzekucji z majątku spółki z o.o., a następnie z majątku osobistego członka zarządu i niektórych składników majątku wspólnego, nie zaspokoi swojej wierzytelności będzie miał możliwość doprowadzenia do skutecznego podziału majątku wspólnego małżonków.
W związku z powyższym, pełniąc funkcje członka zarządu spółki z o.o. trzeba mieć świadomość, że konsekwencje zaniedbań pełnienia powyższej funkcji mogą być także uciążliwe dla rodziny zarządców.
PrawoDlaKazdego.pl
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.