Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Karta Dużej Rodziny
Ustawą z dnia 5 grudnia 2014 r. wprowadzono przepisy określające zasady przyznawania członkom rodzin wielodzietnych (3+) tzw. Kartę Dużej Rodziny. Karta umożliwia korzystanie z systemu zniżek oraz dodatkowych uprawnień, odnoszących się do ofert kulturalnych, rekreacyjnych i transportowych na terenie całego kraju.
Karta przysługuje każdemu członkowi rodziny, w której rodzice mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Rodzicom Kartę wyda się na czas nieokreślony, zaś ich dzieciom na okres do osiągnięcia 18. roku życia, lub, w przypadku gdy dziecko się uczy w szkole lub szkole wyższej, do 25. roku życia. Jednocześnie przysługuje bez ograniczeń wiekowych dla dzieci o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Kartę wydaje bezpłatnie wójt (burmistrz, prezydent) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny, na wniosek członka rodziny posiadającego pełną zdolność do czynności prawnych, przedłożony we właściwej według miejsca zamieszkania gminie. Członek rodziny może złożyć w niosek w imieniu innych członków rodziny i jest uprawiony do odebrania Karty.
Przedkładając wniosek o wydanie Karty, należy przedstawić oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających prawo do jej przyznania, które szczegółowo określa art. 10 ust. 4 ustawy:
1) w przypadku rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;
2) w przypadku małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;
3) w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
4) w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
5) w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności;
6) w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
7) w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Uprawnienia z tytułu Karty będą przyznawane przez instytucje podległe właściwym ministrom oraz inne podmioty na podstawie odpowiedniej umowy zawartej z ministrem właściwym do spraw rodziny. W przypadku przyznania członkom rodzin wielodzietnych uprawnień przez powyższe instytucje, wykaz tych uprawnień oraz instytucji je przyznających jest niezwłocznie przekazywany ministrowi właściwemu do spraw rodziny. Przepisy umożliwiają również oferowanie zniżek przez prywatnych przedsiębiorców.
Wszystkie podmioty i instytucje, które przystąpią do programu zyskują prawo posługiwania się znakiem „Tu honorujemy kartę dużej rodziny”.
Michał Woszczyna
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.