Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Nabycie nieruchomości z VAT - czy podlega też opodatkowaniu PCC?
Szereg zdarzeń oraz czynności zaistniałych lub dokonywanych w obrocie gospodarczym i w codziennym życiu, wiąże ze sobą powstanie obowiązku podatkowego, a co za tym idzie – konieczność uiszczenia podatku. Zdarza się także, że dana czynność może na pierwszy rzut oka wiązać się z obowiązkiem zapłaty różnych podatków – przykładem takiej sytuacji jest przypadek, kiedy przykładowo przedsiębiorca, będący płatnikiem podatku od towarów i usług, sprzedaje nam w ramach swojej działalności gospodarczej nieruchomość. Jako, iż czynność ta stanowi po stronie sprzedającego usługę, do ceny nieruchomości zostanie wliczona stawka VAT. Z drugiej strony, czynność ta kwalifikowana jest jako sprzedaż, która obciążona jest co do zasady podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). Czy aby jednak na pewno nabywca jest obciążony koniecznością zapłaty zarówno podatku od towarów i usług jak i PCC od jednej czynności?
Co do zasady, umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej, co wynika z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: p.c.c.u.). Ustawa przewiduje jednak pewne wyłączenia od tej zasady. Jednym z takich wyłączeń jest art. 2 pkt 4 lit.a) p.c.c.u., stanowiący, iż „nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług”.
W tym przedmiocie wydana została także indywidualna interpretacja podatkowa – i choć takie opinie organów podatkowych są z mocy prawa wiążące tylko w sprawie, w której zostały wydane, interpretacja taka dostarcza cennych wskazówek co do tego, jak rozumieć niejasne przepisy podatkowe. W omawianej interpretacji podatkowej, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie dnia 14 grudnia 2012 r., sygn. akt: IPPB2/436-471/12-5/MZ, uznano za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy. Z uwagi na fakt, iż sprzedaż nieruchomości podlegała opodatkowaniu VAT oraz nie była z niego zwolniona, wnioskodawca stał na stanowisku, że nie istnieje po jego stronie obowiązek zapłaty PCC od przedmiotowej transakcji nabycia nieruchomości, do czego się przychylono. Organ podatkowy podkreślił jednak, iż o wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje jedynie okoliczność, że strony umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług z tytułu dokonania tej konkretnej czynności lub z niego zwolniona.
Jeśli zatem dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co wynika z art. 2 pkt 4 lit.a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ustawy podatkowe często zawierają bowiem odpowiednie regulacje dotyczące unikania podwójnego opodatkowania.
Karolina Wąsikowska
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.