Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Zgłoszenie kradzieży dokumentu nie oznacza jego zastrzeżenia
W wyniku kradzieży dokumentu, sprawca posiada możliwość zaciągnięcia na jego podstawie zobowiązań w imieniu poszkodowanego. Wiele osób wychodzi z założenia, że wystarczającym zachowaniem jest zgłoszenie utraty dokumentu w wyniku kradzieży na Policji, czy też wniosek o wydanie nowego w odpowiednim urzędzie. Takie działanie jednak nie wystarczy.
System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE prowadzi Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Uczestniczą w nim wszystkie banki oraz wiele instytucji, których działalność skupia się na udzielaniu kredytów czy innego rodzaju instrumentów finansowych, jak również operatorzy telefoniczni, biura pośrednictwa nieruchomości i wiele innych. Samo zastrzeżenie dokumentu jest możliwe wyłącznie w bankach. Można to zrobić albo w oddziale banku, z którego usług korzystamy, albo też, jeżeli nie korzystamy z żadnego banku, w placówce wybranych banków, które przyjmują zgłoszenia o utracie dokumentu od osób niebędących ich klientami. W wyniku zastrzeżenia dane dokumentu trafiają natychmiast do systemu i zostają automatycznie przekazane wszystkim uczestnikom.
Dokumentami, które mogą posłużyć sprawcy po kradzieży, a więc powinny być pod szczególną ochroną, należą przede wszystkim: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, patent żeglarski.
Adam Cichocki
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.