Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Rozszerzenie przedmiotu działalności spółki z o.o.
Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych. Art. 166 par. 1 wymienia elementy, które powinno zawierać zgłoszenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do sądu rejestrowego. Zgodnie z art. 168 KSH w razie zmiany tych danych należy to zgłosić sądowi rejestrowemu w celu ich wpisania lub ujawnienia w aktach rejestrowych. Zmiana przedmiotu działalności spółki jest modyfikacją istotnego postanowienia, które reguluje funkcjonowanie spółki, czyli jest to postanowienie statutowe, a co za tym idzie właściwą formą jest zmiana umowy spółki.
Zmiana umowy spółki następuje w formie uchwały zgromadzenia wspólników. Zmiana ta wymaga formy aktu notarialnego (art. 157 par. 2 KSH) Wymóg tej formy w przypadku zmiany umowy spółki jest podyktowany art. 77 kodeksu cywilnego, który stanowi, że uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa przewidziała w celu jej zawarcia. Zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w obecności notariusza, który sporządza protokół z jego przebiegu (art. 255 § 3 KSH). Zasadą jest, że uchwały zapadają na zgromadzeniu wspólników, które wymaga zwołania (art.238 KSH), ale dopuszczalna jest sytuacja, w której zostanie ona podjęta j bez formalnego zwoływania zgromadzenia. Jej ważność jest wówczas uwarunkowana od stawiennictwa osób reprezentujących cały kapitał zakładowy, a nikt z obecnych nie zgłosi sprzeciwu dotyczącego odbycia zgromadzenia lub wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad (art.240 KSH.) W zależności od tego czy zmiana przedmiotu działalności spółki ma charakter istotny czy nie różna jest większość wymagana do podjęcia uchwały. Uchwała dotycząca istotnej zmiany przedmiotu działalności spółki wymaga większości trzech czwartych głosów, a w przypadku zmian nieistotnych zmiana ta wymaga większości dwóch trzecich głosów (art. 246 § 1 KSH). Istotną zmianą przedmiotu działalności spółki jest taka zmiana, która w sposób istotny rozszerza jej działalność. Są to takie przypadki kiedy następuje całkowita zmiana tego przedmiotu lub kiedy nowy obszar działalności spółki stał się dominującym obszarem jej działania. W przypadkach kiedy nowy przedmiot działalności ma charakter jedynie poboczny lub pomocniczy, albo kiedy dotychczasowy obszar nadal pozostaje dominującym, zmiana ta nie będzie miała charakteru istotnego Przedmiot działalności spółki jest klasyfikowany w oparciu o oparciu o Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) ( Dz.U. 251, poz.1885) Ustawa nie przewiduje wymogów co do kworum, które może być uregulowane w umowie spółki.
Zmianę umowy spółki zarząd zgłasza do organu rejestracyjnego jakim jest KRS, zmiana ta ma charakter konstytuwny, co oznacza, że będzie skuteczne z chwilą wpisu (art. 255 par. 1 KSH). Jest na to sześć miesięcy, licząc od dnia podjęcia uchwały. Do druków załącza się wypis z aktu notarialnego obejmujący protokół ze zgromadzenia wspólników, w którym umieszczona jest uchwała w sprawie zmiany umowy spółki. Spółki zgłaszające zmiany do sądu rejestrowego obowiązane są, wraz z wnioskiem o wpis do KRS, złożyć stosowne dokumenty do urzędu skarbowego, statystycznego czy ZUS (art.19b ust.1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym). Jednak, w sytuacji gdy wniosek dotyczy jedynie zmian danych objętych wpisem do KRS nie ma potrzeby składać druków do pozostałych urzędów. W przypadku zgłoszenia do GUS w razie gdy rozszerzenie działalności spółki nastąpiło bez zmiany głównej działalności, spółka nie ma obowiązku składania wniosku RG-1. Jeżeli jednak chce zgłosić ten fakt, konieczne jest wypełnienie druku złożenie w KRS razem ze zgłoszeniem rozszerzenia działalności. Analogicznie gdy modyfikacja przedmiotu działalności nie stanowi zmiany rodzaju przeważającej działalności , wówczas spółka nie ma obowiązku składania zgłoszenia aktualizacyjnego NIP 2. W terminie dwóch tygodni od zarejestrowania zmiany w KRS zarząd powinie złożyć w urzędzie skarbowym poświadczoną przez siebie kserokopię wyżej wspomnianego wypisu z aktu notarialnego (art.171 i art.256 § 3 KSH).
Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że charakter zmiany przedmiotu działalności spółki z.o.o. warunkuje tryb postępowania. W przypadku gdy zmiana ta ma charakter istotny, tryb postępowania, a także zgłoszenia do odpowiednich organów obwarowane są ostrzejszymi regulacjami.
Weronika Komsta
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.