Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Odstąpienie od umowy zawartej przez telefon
Umowa zawarta przez telefon to jedna z umów zawieranych na odległość. W styczniu 2015 r. weszła w życie Ustawa o prawach konsumenta, która stanowi implementację do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy konsumenckiej. Warto podkreślić, że za umowy zawierane na odległość uważa się umowy, których stronami są przedsiębiorca i konsument.
Specyficzną cechą tej umowy jest to, że do jej zawarcia nie jest wymagana obecność obu stron ani forma pisemna, chyba że przewidziana jest szczególna forma, jak w przypadku formy aktu notarialnego dla umowy sprzedaży nieruchomości. Zawarcie umowy następuje zatem nie przez jej podpisanie ale przez złożenie zgodnych oświadczeń woli.
Czym zatem różni się umowa zawarta drogą telefoniczną od zawartej w zwykłym sklepie? Konsumentowi zawierającemu umowę przez telefon przysługuje prawo do namysłu. W momencie zawarcia umowy przedsiębiorca ma obowiązek poinformować go o tym prawie, a także o okresie jaki trwa. Po implementacji okres odstąpienia od umowy bez podania przyczyny to 14 dni. Okres ten wydłuża się aż do 12 miesięcy, gdy przedsiębiorca nie udzieli takiego pouczenia. Zarówno w jednym i drugim przypadku upływ terminu skutkuje utratą prawa do odstąpienia od umowy. Gdy konsument skorzysta z tego prawa, umowa uważana jest za niezawartą, a strony zobowiązane są do zwrotu odpowiednio towaru oraz płatności. W przeciwieństwie od samej umowy, odstąpienie od niej powinno nastąpić w formie pisemnej.
Weronika Komsta
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.