Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Jak przyjąć spadek?
Na początku należy wyjaśnić jak spadkobierca może przyjąć spadek. Spadkobierca ma do wyboru dwie drogi:
a- przyjąć spadek bez ograniczenia długów (przyjęcie proste)
b- przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza z ograniczeniem długów, czyli długi nie będą przewyższały stanu czynnego spadku (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza).
Często jednak w rzeczywistości spadkobiercy nie są poinformowani czy spadek jest zadłużony czy też nie. W takim przypadku przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest wyjściem najbezpieczniejszym. Istnieją jednak sposoby, aby sprawdzić czy spadkodawca posiadał długi. Chcąc sprawdzić, czy spadkodawca miał długi, możemy złożyć w sądzie wniosek o wykonanie tzw. spisu inwentarza. Wykonuje go komornik, który ocenia skład spadku. Przygotowany przezeń dokument jest potem dowodem, że staraliśmy się zrobić wszystko, żeby ustalić, czy spadkodawca miał długi. Dzięki takiemu zabiegowi możemy bardziej świadomie podjąć decyzję o tym, jak dziedziczyć. I czy w ogóle dziedziczyć.
Bardzo szkodliwą instytucją było to, że w przypadku braku oświadczenia o przyjęciu lub bądź też o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza (takie oświadczenie należało złożyć do 6 miesięcy od dowiedzenia się o swoim tytule do dziedziczenia) spadek dziedziczyła osoba, która nie miała pojęcia o długach - czy to małżonek czy też inny członek rodziny.
Jednak ta instytucja uległa zmianę na korzyść dla przyszłych spadkobierców. Od 19 października 2015 roku, pomimo nie złożenia oświadczenia w wymaganym czasie spadki przyjmowane będą z dobrodziejstwem inwentarza. Taka zmiana przepisów wyeliminuje ryzyko przypadkowego przyjęcia długów ze spadku.
Agata Garbacka
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.