Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę
Kodeks pracy nie zawiera definicji przejścia zakładu pracy. Według orzecznictwa oraz piśmiennictwa podstawowym pojęciem jest faktyczne przejęcie władztwa nad zakładem pracy przez nowy podmiot, co oznacza faktyczne wykonywanie pracy na rzecz innego niż dotychczas podmiotu. Zakład pracy nie może być utożsamiany jedynie ze składnikami materialnymi, ponieważ mogą go tworzyć również takie składniki jak obowiązki czy zadania. Przejście pracowników w związku z przejęciem zakładu pracy dotyczy wyłącznie tych pracowników, którzy byli zatrudnieni u dotychczasowego pracodawcy.
Aby zagwarantować pracownikom ciągłość wypłaty świadczeń ze stosunku pracy przez nowego pracodawcę, ustawodawca wprowadził solidarną odpowiedzialność nowego i poprzedniego pracodawcy za zobowiązania powstałe przed przejściem zakładu pracy. Wynika to z faktu, iż z mocy prawa nowy pracodawca staje się stroną dotychczasowych stosunków pracy. Jednakże w przypadku gdy przejęciu podlega cały zakład pracy, zamiast solidarnej odpowiedzialności nowy pracodawca będzie odpowiadał za całość zobowiązań.
Jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy, o jego przyczynach prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania. Przekazanie powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem przejścia zakładu pracy. W przypadku gdy przejęciu podlega jedynie część zakładu pracy, powiadomić należy jedynie tych pracowników, którzy zostaną dotknięci przejęciem.
Ze względu na szczególną sytuację, Kodeks pracy w specyficzny sposób reguluje kwestię trwałości stosunku pracy. W terminie od przejścia zakładu pracy, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. W przypadku skorzystania z tego prawa, prawa jakie mu przysługują są identyczne z tymi, które prawodawca przewidział dla pracownika w przypadku rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, pracodawca z dniem przejęcia zakładu pracy jest zobowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownik może przyjąć lub odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków stosunek rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia.
Weronika Komsta
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.