Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
W jakim terminie otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku?
Według przepisów regulujących kwestie zwrotu podatnikowi nadpłaconego podatku, złożenie zeznania podatkowego, z którego wynika obowiązek zwrotu nadpłaty, powoduje wszczęcie w tym zakresie postępowania podatkowego. Organ podatkowy w terminie 3-miesięcznym od dnia, w którym deklaracja podatnika wpłynęła do urzędu skarbowego, ma obowiązek dokonać zwrotu nadpłaconego podatku.
Sposób liczenia 3-miesięcznego terminu nie jest jednak wolny od kontrowersji. W przypadku deklaracji PIT przesyłanych pocztą istniały wątpliwości czy 3-miesięczny termin powinien rozpocząć swój bieg w dniu wysłania rocznego zeznania, czy też w dniu otrzymania go przez urząd skarbowy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął tą kwestię w wyroku z 2011 r. uznając, że dzień złożenia zeznania podatkowego to dzień wpływu deklaracji do organu podatkowego, a nie dzień, w którym nadano ją na poczcie.
Podatnik czekający z wysłaniem swojej deklaracji pocztą do 30 kwietnia, musi liczyć się z tym, że jeśli deklaracja dotarła do odpowiedniego urzędu skarbowego dopiero w dniu 9 maja, termin do zwrotu nadpłaconego podatku będzie liczony właśnie od tego dnia.
Termin do zwrotu nadpłaconego podatku może się jednak jeszcze wydłużyć, w przypadku, gdy w złożonej deklaracji podatkowej będą błędy. Podatnik, który sam takie błędy dostrzeże, może złożyć odpowiednią korektę. W takim przypadku 3-miesięczny termin będzie biegł dopiero od dnia złożenia w urzędzie stosowanej korekty. Jeśli natomiast kwota nadpłaty nie przekracza 1 tys. zł organ podatkowy sam może dokonać stosowanej korekty. Korekta musi zostać przesłana podatnikowi do akceptacji. Podatnik posiada 14 dni na złożenie sprzeciwu. Jeśli sprzeciw nie zostanie zgłoszony, otrzyma zwrot podatku w kwocie wyliczonej według dokonanej korekty. W takim wypadku 3-miesięczny termin liczony jest od dnia, w którym upłynął termin do zgłoszenia sprzeciwu przez podatnika. Jeśli podatnik zgłosi sprzeciw, termin ten wydłuży się aż do zakończenia postępowania wyjaśniającego zaistniałą sytuację.
W przypadku opóźnienia ze zwrotem nadpłaconego podatku, które nie wynika z winy podatnika, fiskus zobowiązany jest do zapłaty odsetek, w wysokości, jakie muszą zapłacić osoby, które zalegają z zapłatą podatku.
Katarzyna Basista
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.