Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Czym są przestępstwa, występki, zbrodnie i wykroczenia?
Niewątpliwie przywołane terminy mają charakter słów kluczy. Często pojawiają się w mediach, prasie i codziennych rozmowach. Czytamy i słyszymy, że ktoś został skazany za przestępstwo, ktoś inny popełnił wykroczenie. Osoby bez wykształcenia prawniczego zapewne nie potrafią odróżnić tych terminów. Natomiast studenci prawa bez ich znajomości nie zdają trudnego egzaminu z prawa karnego.
Kwestię przestępstwa reguluje ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. W przeciwieństwie do przestępstwa, wykroczenie uregulowane jest w innym akcie prawnym - Ustawie z dnia 20 maja 1971 Kodeks wykroczeń.
Przestępstwo to czyn społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy, o ustawowych znamionach, bezprawny, zawiniony i karalny. Wykroczenie to czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary. Fundamentalną różnicą jest zatem stopień szkodliwości społecznej.
Przestępstwa od wykroczeń odróżnia również intensywność karania. Zgodnie z art. 7 k.k. przestępstwo jest zbrodnią lub występkiem. To co je odróżnia to wymiar kary. Zbrodnia jest czynem zabronionym, zagrożonym karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą. Występek natomiast jest czynem zagrożonym grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc. W polskim prawie karnym mamy następujące rodzaje kar: grzywnę, ograniczenie wolności (najkrócej 3 miesiące i najdłużej 12 miesięcy); karę pozbawienia wolności (najkrócej miesiąc najdłużej 15 lat); 25 lat pozbawienia wolności i dożywotnie pozbawienie wolności.
Wykroczenie natomiast jest zagrożone groźbą kary aresztu (5-30 dni), ograniczenia wolności (1 miesiąc), grzywny do 5 000 złotych lub nagany.
Kolejną kwestią, która odróżnia przestępstwa od wykroczenia jest umyślność i nieumyślność. Jak stanowi k.k. zbrodnię można popełnić tylko umyślnie, natomiast występek umyślnie i nieumyślnie, jeżeli ustawa tak stanowi. Wykroczenia natomiast można popełnić umyślnie i nieumyślnie.
Są to tylko niektóre różnice między przestępstwem a wykroczeniem w obszernej materii prawa karnego.
Maksymilian Szeląg-Dylewski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.