Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Twoje uprawnienia w postępowaniu likwidacyjnym przed firmą ubezpieczeniową.
Zagwarantowanie rzeczywistej sprawiedliwości (nazwijmy ją „materialną”) w obrocie prawnym wymaga stworzenia i narzucenia uczestnikom tego obrotu „proceduralnego gorsetu”, w ramach którego powinni układać łączące ich stosunki prawne. Prawo to przede wszystkim system norm (reguł) postępowania. Jego rolą jest stworzenie odpowiednich procedur: efektywnych, szybkich, obiektywnych, zarazem gwarantujących stronom określone uprawnienia i środki obrony ich praw (co nazwiemy sprawiedliwością „proceduralną”). Procedury prawne istnieją nie tylko w stosunkach na linii podmioty prywatne – państwo (np. procedura administracyjna, procedury sądowe), ale także w stosunkach pomiędzy podmiotami prywatnymi. Te ostatnie są zwykle mniej skomplikowane i sformalizowane. Przykładem może być tzw. postępowanie likwidacyjne, unormowane m.in. w ustawie o działalności ubezpieczeniowej oraz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (które dostajesz od agenta w formie przysłowiowego „maczku” przy podpisywaniu umowy; jeśli nie dostaniesz – upomnij się o nie).
Warto żebyś wiedział, że jako ubezpieczony/poszkodowany/uprawniony masz w postępowaniu likwidacyjnym pewne uprawnienia, które korelują z obowiązkami firmy ubezpieczeniowej, takimi jak:
- obowiązek poinformowania (rodzaj potwierdzenia) otrzymania zgłoszenia o zdarzeniu losowym objętym ochroną ubezpieczeniową w terminie 7 dni od otrzymania zgłoszenia,
- obowiązek poinformowania o dokumentach niezbędnych do ustalenia świadczenia (przy czym może on być wykonany zarówno pisemnie, jak i drogą elektroniczną, o ile zgłaszający roszczenie wyrazi na to zgodę),
- obowiązek zawiadomienia o przyczynach niemożności zaspokojenia roszczenia w terminie ustawowym bądź umownym, a w wypadku gdy zdaniem firmy ubezpieczeniowej świadczenie nie przysługuje, obowiązek poinformowania o tym osoby występującej z roszczeniem, z jednoczesnym wskazaniem okoliczności oraz podstawy prawnej uzasadniającej odmowę oraz informacją o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej,
- udostępnianie akt szkodowych: obowiązek firmy ubezpieczeniowej udostępnienia informacji i dokumentów gromadzonych w celu ustalenia odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej lub wysokości świadczenia,
- zapewnienie prawa wglądu do akt szkodowych i sporządzania na koszt żądającego odpisów lub kserokopii dokumentów tych akt.
Jak podkreśla się w komentarzach, obecnie zakład ubezpieczeń ma obowiązek udostępnić nie tylko dokumenty mające wpływ na ustalenie jego odpowiedzialności lub wysokości świadczenia, ale wszystkie dokumenty gromadzone w tym celu, a sposób ich udostępniania nie może wiązać się z wykraczającymi poza uzasadnioną potrzebę utrudnieniami dla tych osób ani też z kosztami wyższymi niż stosowane na rynku przeciętne koszty sporządzania odpisów (w istocie wykonywania kserokopii).
Pamiętać należy, że wedle ustawy firma ubezpieczeniowa powinna przechowywać dokumenty z postępowania likwidacyjnego „do czasu upływu terminu przedawnienia roszczeń z umowy ubezpieczenia”. Termin przedawnienia takich roszczeń wynosi 3 lata. Co istotne, bieg przedawnienia roszczenia o odszkodowanie przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o odmowie przyznania odszkodowania.
Jeżeli więc w wyniku postępowania likwidacyjnego otrzymałeś od firmy ubezpieczeniowej pismo o odmowie przyznania odszkodowania, masz 3 lata na wystąpienie z powództwem do sądu powszechnego o zapłatę odszkodowania. Zanim to zrobisz, zbierz materiał dowodowy – m.in. wystąp do firmy ubezpieczeniowej o udostępnienie całej dokumentacji zgromadzonej w toku postępowania likwidacyjnego. Masz takie prawo.
Prawnicy PrawaDlaKażdego.pl pomogą Ci uzyskać należne odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.
Łukasz Pośpiech
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.