Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Jak uzyskać wiążącą interpretację od ZUS?
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej daje przedsiębiorcy możliwość złożenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę będącego wnioskodawcą daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.
Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych, ale ZUS udzieli wyjaśnień tylko wtedy, gdy sprawa będzie dotyczyła następujących zagadnień:
- obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym;
- zasady obliczania składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych;
- podstawy wymiaru składek w ww. zakresach.
Nie każdy oddział ZUS udzieli nam jednak wyjaśnień. Do wydawania pisemnych interpretacji właściwe są wyłącznie 2 oddziały: w Gdańsku (obejmujący zakresem działania północną część Polski) i w Lublinie (interpretacje dla Oddziałów ZUS z Polski południowej). Właściwość Oddziału ustala się zgodnie z adresem wnioskodawcy, a w przypadku błędnego złożenia wniosku zostanie on przekazany Oddziałowi właściwemu.
Poza standardowymi informacjami, takimi jak firma przedsiębiorcy, jego adres, NIP, KRS, adres do korespondencji czy dane pełnomocnika, wnioskodawca powinien przedstawić zaistniały stan faktyczny lub hipotetyczny stan przyszły oraz zająć stanowisko wobec opisywanych problemów. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia konsekwencji jakie powoduje nierozpatrzenie wniosku w terminie (o czym niżej). Jeżeli wniosek składany jest przez pełnomocnika do wniosku musi być dołączone pełnomocnictwo, z którego będzie wynikać prawo złożenia wniosku w imieniu wnioskodawcy.
Oczywiście taki wniosek trzeba opłacić. Kwotę w wysokości 40 zł należy przelać na konto właściwego do interpretacji Oddziału, a w tytule przelewu podać swój NIP oraz oznaczenie „opłata za wniosek o wydanie interpretacji”. Na wniesienie opłaty mamy 7 dni, przy czym za datę opłaty uznaje się datę uznania jej na rachunku ZUS. Gdy nakreślony przez nas stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe obejmuje więcej niż jedną sytuację podlegającą interpretacji opłata powinna być stosunkowo zwielokrotniona. Nieopłacone pismo ZUS pozostawi bez rozpatrzenia.
Wydawane interpretacje mają charakter wiążący, a ZUS zobowiązany jest do ich publikowania. Oznacza to, że w przyszłości ZUS nie ma prawa interpretowania tych samych przepisów inaczej, niż zostało to zawarte w interpretacji.
Na wydanie interpretacji ZUS ma 30 dni licząc od daty złożenia wniosku. Jeżeli nie dokona tego w odpowiednim czasie uznaje się, że wydana została interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska przedsiębiorcy przedstawionego we wniosku. Może też zdarzyć się tak, że interpretacja zostanie wydana, ale przedsiębiorca nie zgadza się z jej tezami. Przysługuje mu wtedy wolne od opłat odwołanie, składane w ciągu miesiąca od dostarczenia kwestionowanej interpretacji.
Jak już wyżej wspomniano interpretacje wydawane są w indywidualnych sprawach, ale mogą się okazać bardzo przydatne także w innych sporach z urzędnikami ZUS.
Paweł Chrząszcz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.