Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Widzenie ze skazanym – ile razy, jak długo, czy potrzebujesz zgody?
Jedną z podstawowych form kontaktu skazanego ze światem zewnętrznym i utrzymywania właściwych więzi międzyludzkich jest umożliwienie mu odwiedzania go przez rodzinę oraz osoby najbliższe. Zakres i sposób kontaktów skazanego w ramach widzeń (jak również innych form) jest jednak uzależniony od rodzaju i typu zakładu karnego, w którym osadzony przebywa odbywając karę.
Polski system penitencjarny wyróżnia trzy zasadnicze rodzaje zakładów karnych, a są nimi zakład typu zamkniętego, zakład typu półotwartego oraz zakład otwarty. W zakładzie zamkniętym skazanemu przysługuje uprawnienie do dwóch widzeń w miesiącu, w zakładzie półotwartym do 3, natomiast w zakładzie otwartym do nieograniczonej liczny widzeń.
Generalną zasadą jest, że widzenie trwa 60 minut, w ciągu jednego dnia skazanemu udziela się tylko jednego widzenia, a uczestniczyć w nim mogą jednocześnie nie więcej niż dwie osoby dorosłe. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać z widzeń jedynie pod opieką dorosłych. W wyjątkowych sytuacjach, dyrektor zakładu karego może jednak umożliwić widzenie przez dłuższy okres czasu, jak również przez więcej niż dwie osoby jednocześnie (§ 23 ust. 1 regulaminu wykonywania kary pozbawienia wolności).
Natomiast z przepisu art. 105a § 4 k.k.w. a contrario wynika, że zgoda dyrektora zakładu karnego na widzenie ze skazanym nie jest wymagana od członków rodziny lub innych osób bliskich. Katalog osób bliskich znajduje się w 115 § 11 k.k. Zgoda tak jest wymagana jedynie od tzw. osób obcych, których nie da się zaliczyć do wskazanych wyżej dwóch kategorii. Zgoda nie jest również wymagana w przypadkach o jakich mowa w art. 8 § 3 k.k.w. dotyczących kontaktu skazanego z jego obrońcą lub pełnomocnikiem będącym adwokatem lub radcę prawnym.
Damian Opalski
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.