Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Czy możliwe jest rozwiązanie adopcji?
Zarówno przysposobiony jak i przysposabiający mogą z istotnych powodów żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd. Przepisy prawa nie dopuszczają jednak możliwości rozwiązania adopcji, jeżeli wskutek tego miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka. Adopcji nie można unieważnić także po śmierci przysposobionego lub przysposabiającego, chyba że przysposabiający zmarł po wszczęciu sprawy o rozwiązanie stosunku przysposobienia. W powyższej sytuacji w miejsce przysposabiającego w procesie wstępuje kurator ustanowiony przez sąd.
Brak w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wyraźnych regulacji, które określałyby przyczyny rozwiązania stosunku przysposobienia. W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego za ważny powód usprawiedliwiający rozwiązanie przysposobienia należy uznać rozkład więzi rodzinnej, a więc obopólny lub nawet występujący u jednej tylko strony stosunku przysposobienia brak takiego nastawienia psychicznego, jakie normalnie cechuje stosunki między rodzicami a dziećmi. Istotnym wydaje się również fakt, że pod uwagę należy brać nie tylko stosunki przysposobionego z rodzicami adopcyjnymi, lecz także jego relacje z całą rodziną. Powodami unieważnienia adopcji nie mogą być trudności wychowawcze, chęć uwolnienia się od płacenia alimentów, urodzenie się własnego dziecka czy ciężka choroba dziecka.
Adopcja może zostać rozwiązana przez sąd a pozew o rozwiązanie stosunku przysposobienia wnosi się do sądu rejonowego.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.