Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Podział majątku po rozwodzie.
Od momentu zawarcia małżeństwa, pomiędzy małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa obejmująca wszelkie dobra nabyte przez małżonków w czasie trwania małżeństwa. Należą do niej m.in. wynagrodzenie za pracę, dochody z działalności gospodarczej, dochody pozyskiwane ze wspólnego majątku, a także środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym czy rachunku funduszu emerytalnego. Małżonkowie posiadają również majątki osobiste, ich podstawową cechą jest to, że w chwili rozpadu małżeństwa nie podlegają one podziałowi i zawsze należą do jednego z małżonków. W czasie trwania wspólności majątkowej ustawowej, w świetle prawa nie jest możliwe dokonanie podziału majątku wspólnego. Podział majątku (zarówno sądowy, jak i umowny) jest możliwy dopiero z chwilą, kiedy ustaje wspólność majątkową.
Podziału majątku możemy dokonać w drodze umowy lub w sądzie. Koszty podziału w dużej mierze uzależnione są od wartości majątku, a także zgodnej woli storn na dokonanie podziału majątku, a także odpowiednio od wysokości taksy notarialnej, bądź wynagrodzenia pełnomocnika procesowego oraz biegłego w przypadku sporu sądowego.
Istnieje możliwość podziału majątku jednocześnie ze sprawą rozwodową, ale tylko w sytuacji, gdy nie ma sporu co do składników majątku wspólnego oraz co do sposobu podziału i rozliczeń. Jeśli istnieją elementy sporne, sąd orzeknie jedynie o rozwodzie i nie będzie się zajmował podziałem majątku. Uzasadnione jest to zbytnią przewłoką postępowania w przypadku jednoczesnego podziału i sprawy rozwodowej.
Najkorzystniejsza jest sytuacja, w której małżonkowie zgodnie dojdą do porozumienia w sprawie podziału, dzięki temu unikną długich i kosztownych postępowań sądowych. Podziału dokonuje się w formie umowy, przy czym jeśli w skład podziału wchodzi nieruchomość, wymagana jest forma aktu notarialnego. Dodatkowym atutem podziału umownego jest też to, że strony mogą go ograniczyć tylko do niektórych składników majątku, odkładając podział pozostałych na później. Przy podziale sądowym takie działanie jest niemożliwe; sąd dokona od razu podziału całości wspólnego majątku. Umowa wyszczególnia posiadane przedmioty, przyporządkowuje każdy z nich konkretnemu małżonkowi, określa ich wartość wraz ze wskazaniem ewentualnych dopłat, dlatego tak ważna jest zgoda obu współmałżonków.
Niestety, w przypadku gdy małżonkowie nie potrafią sami dojść do porozumienia w sprawie podziału majątku, pozostaje rozstrzygnięcie sporu przez w sąd.
Sądowy podział majątku wspólnego może nastąpić przez:
- fizyczny podział rzeczy, dotyczy głównie nieruchomości, oczywiście pod warunkiem technicznych możliwości podziału,
- przyznanie rzeczy jednemu z małżonków na wyłączną własność z jednoczesnym obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego małżonka,
- sprzedaż rzeczy i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży.
Przy ustaleniu dopłat lub spłat, sąd ustala ich wysokość oraz sposób i termin spłat, Terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać 10 lat.
Sprawy podziału majątku to kwestia delikatna i nie zawsze udaje się ją szybko rozwiązać. Na szczęcie z żądaniem podziału majątku można wystąpić do sądu także kilka lat po rozwodzie, gdyż uprawnienie do żądania podziału majątku dorobkowego nie przedawnia się. W razie niejasności warto wcześniej poradzić się doświadczonego prawnika.
Maciej Stępień
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.