Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
Choroba za granicą - co robić?
Będąc ubezpieczonymi możemy korzystać z opieki medycznej w całym kraju. Dzięki elektronicznemu systemowi eWUŚ, weryfikującemu uprawnienia pacjentów do świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ, każdy może potwierdzić swoje prawo do świadczeń w szpitalu, w przychodni, czy w gabinecie lekarza, bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów. Wystarczy numer PESEL oraz dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy). Na wszelki wypadek można zabrać ze sobą RMUA, legitymację emeryta lub aktualny odcinek emerytury lub renty, ale nawet jeśli nie będziemy mieć ich przy sobie, a system nie potwierdzi naszego prawa do świadczeń, wystarczy złożyć na miejscu pisemne oświadczenie, że jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i przysługuje nam prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Nie ważne gdzie zachorujemy, jeżeli jesteśmy ubezpieczeni, możemy udać się do dowolnej przychodni mającej kontrakt z NFZ, gdzie przysługuje nam prawo korzystania z bezpłatnych świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej przez całą dobę, a także w soboty, niedziele, dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy. W nagłych przypadkach, wymagających natychmiastowej interwencji medycznej, takich jak np. złamania, zranienia, zwichnięcia, lub oparzenia możemy skorzystać ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Powinniśmy zgłosić się do szpitalnej izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR), które przez całą dobę udzielają świadczeń bez konieczności posiadania skierowania. Ponadto do lekarza dermatologa, onkologa, ginekologa, położnika, dentysty, wenerologa, okulisty i psychiatry możemy udać się śmiało bez skierowania.
Choroba dziecka poza domem
Jeśli posyłasz dziecko na kolonię lub choćby w odwiedziny do rodziny, przede wszystkim pamiętaj o przygotowaniu upoważnienia (najlepiej w formie pisemnej, bez konieczności potwierdzenia notarialnego), w którym wyrażasz zgodę na udzielenie świadczeń zdrowotnych dziecku. Na ogół nie będziemy mieć na szczęście do czynienia z poważnym zagrożeniem życia i zdrowia dziecka, a wtedy każdy szpital ma obowiązek natychmiastowego udzielenia pomocy, nawet bez uzyskiwania zgody opiekunów dziecka. Czasem natomiast będzie konieczne wykonanie niegroźnego zabiegu, zastrzyku czy podania lekarstw. W takiej sytuacji przydatne okaże się oświadczenie o wyrażeniu zgody na udzielenie dziecku świadczeń medycznych, które będą mogły zostać wykonane zanim zdołasz dotrzeć na miejsce.
Lekarz za granicą
Wybierając się w daleką podróż pamiętaj o wyrobieniu EKUZ czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument, w postaci plastikowej karty potwierdza ubezpieczenie zdrowotne i uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, niezbędnych z przyczyn medycznych udzielanych w sytuacjach nagłych i niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EFTA. Karta EKUZ gwarantuje takie zasady udzielania świadczeń zdrowotnych, jakie obowiązują ubezpieczonych w kraju, gdzie przebywamy. Ale uwaga - karta EKUZ nie uprawnia do bezpłatnego transportu sanitarnego. Ponieważ ewentualny transport medyczny stanowi wysoce kosztowny wydatek warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Posiada je w swojej ofercie wiele firm. Nie sugeruj się ceną. Sprawdź Ogólne Warunki Umowy i upewnij się co obejmuje proponowane ubezpieczenie!
Joanna Gaik
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.