Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
NSA: Przekształcenie wagonu w domek letniskowy to samowola budowlana.
Zgodnie z treścią orzeczenia wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny, przekształcenie wagonu kolejowego w domek letniskowy wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Jednocześnie NSA stwierdził, że kobieta, która przerobiła wagon bez pozwolenia, dopuściła się samowoli i będzie musiała teraz zlikwidować przeróbki.
Sprawa dotyczyła kobiety, która chcąc przekształcić wagon w budynek letniskowy, obudowała jego ściany zewnętrzne panelami PCV, wstawiła okna i drzwi, doprowadziła do domku prąd, a w środku wydzieliła dwie sypialnie i kuchnię. Dodatkowo do budynku dobudowała drewniany taras. Jednak w ocenie Powiatowego Inspektor Nadzoru Budowlanego działanie kobiety było niezgodne z prawem, stąd podjętą decyzją nakazał rozbiórkę domku, stwierdzając przy tym jednocześnie, że został on wybudowany bez właściwego pozwolenia.
Kobieta nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem i wniosła odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Wyjaśniła przy tym, że zgodnie z prawem budowlanym wagon kolejowy, który następnie został przekształcony na domek letniskowy należy do „tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem”, tym samym na jego przeróbkę nie trzeba mieć pozwolenia na budowę.
Treść uzasadnienia odwołania nie znalazła jednak uznania w oczach Wojewódzkiego Inspektora - w decyzji podtrzymującej zdanie Inspektora Powiatowego stwierdzono, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, wydawanej przez starostę. Skargę kobiety oddalił również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Orzekł, że wagon kolejowy przerobiony na domek letniskowy jest budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, a kobieta dopuściła się samowoli budowlanej.
Sprawa znalazła swój finał przed Naczelnym Sądem Administracyjnym do którego kobieta złożyła skargę kasacyjną. W uzasadnieniu wyroku sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak wyjaśniła, że wagon kolejowy, podobnie jak obiekt kontenerowy służący rekreacji jest obiektem budowlanym, a wzniesienie budowli wymaga pozwolenia na budowę. "Brak pozwolenia na budowę musi skutkować nakazem rozbiórki" - dodała.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.