Szukasz Porady?
Stała obsługa firm
Kancelaria w galerii
System eWUŚ – co warto o nim wiedzieć?
System eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców) w założeniach miał ułatwić pacjentom życie poprzez możliwość natychmiastowego potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jest to teraz o tyle łatwiejsze, że informacje zgromadzone w systemie eWUŚ są aktualizowane codziennie według danych otrzymywanych m.in. z ZUS i KRUS i przedstawiają stan uprawnień pacjenta w dniu w którym dokonano sprawdzenia.
Z dniem 1 stycznia 2013 r. wystarczy, że pacjent w rejestracji poda swój numer PESEL i potwierdzi swoją tożsamość jednym z wymienionych dokumentów: dowodem osobistym, paszportem albo prawem jazdy, a w przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, do ukończenia 18. roku życia – aktualną legitymacja szkolną. Może się jednak zdarzyć, że NFZ nie potwierdził uprawnień pacjenta, który ma jednak pewność, że ma do nich prawo - istnieje wówczas możliwość ich potwierdzenia poprzez:
• przedstawienie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń,
• złożenie pisemnego oświadczenia o przysługującym mu prawie do świadczeń i okazanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej w przypadku osoby, która nie ukończyła 18. roku życia.
Regulacje prawne w zakresie zasad funkcjonowania systemu eWUŚ przewidują konieczność weryfikacji uprawnień wszystkich osób ubiegających się o uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej, także dzieci. Jeżeli zatem dziecko jest członkiem rodziny ubezpieczonego i zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, ma prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ. W przypadku, kiedy dziecko do 18 roku życia jest członkiem rodziny osoby nieubezpieczonej, za jego leczenie zapłaci budżet państwa. Jedynym warunkiem jest w tym zakresie obywatelstwo polskie.
Zgodnie z przepisami prawa członkiem rodziny osoby ubezpieczonej są:
• rodzice i dziadkowie jeżeli nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego i pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym,
• małżonkowie,
• dzieci, własne i przysposobione, wnuki, dzieci obce dla których ustanowiono opiekę albo w ramach rodziny zastępczej ¬ do ukończenia przez nie 18 lat. Jeżeli kształcą się dalej, do ukończenia 26 lat. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
Przepisy prawa nakładają na osobę ubezpieczoną obowiązek poinformowania swojego płatnika składek (np. pracodawcę) o członkach rodziny, których należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, np. nowo narodzonego dziecka. Termin ten wynosi 7 dni od dnia urodzenia dziecka. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji zmiany pracy, na ubezpieczonym spoczywa obowiązek poinformowania nowego pracodawcy, że istnieją członkowie rodziny, którzy podlegają zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Zgłoszenie tego faktu poprzedniemu pracodawcy nie jest wiążące.
Łukasz Więckowicz
Szukasz porady prawnej?
Chcesz zlecić naszym prawnikom przygotowanie pisma lub prowadzenie sprawy?
Zobacz, jak wygląda nasza "Modelowa opinia prawna" i skorzystaj z formularza poniżej - wycena pytania zawsze jest bezpłatna.
Pracownicy PrawoDlaKazdego.pl pozostają do dyspozycji także w naszej Kancelarii, znajdującej się w Krakowie przy ulicy Lea 202A. Zadzwoń pod numer 609-709-999 i umów się na rozmowę z prawnikiem - zapraszamy na spotkanie.